Sunaki lahkumine Normandia mälestusürituselt tõi kaasa poliitilise kriitika

Briti peaminister Rishi Sunaki valimiskampaania sai tagasilöögi, kui ta pidi vabandama Normandia dessandi mälestustseremoonialt enneaegse lahkumise eest. Sunak kiirustas andma teleintervjuud, milles ründas opositsiooniparteid.
Sunaki otsus lahkuda ürituselt Põhja-Prantsusmaal neljapäeval, kus viibisid ka teised maailma liidrid, põhjustas tema konservatiivses parteis nördimust. Arvamusküsitluste kohaselt ootab parteid 4. juulil ees suur kaotus.
Opositsioonilise Tööpartei juht Keir Starmer viibis Normandias kogu dessandi 80. aastapäeva sündmuste ajal ja teda nähti vestlemas teiste liidrite, sealhulgas Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga.
"Tagantjärele vaadates oli viga mitte kauemaks jääda ja olen selle eest vabandanud," ütles Sunak ajakirjanikele. "Kuid ma ei arva, et Normandia dessandi mälestustseremoonia ajal on õige olla poliitiline. Fookus peaks olema veteranidel."
Sunak ütles, et tema reisiplaanid olid paika pandud juba ammu enne valimiskampaania algust.
USA president Joe Biden, Briti kuningas Charles ja teised liidrid kogunesid, et tähistada liitlasvägede maabumise aastapäeva, mis oli Teise maailmasõja pöördepunkt.
Sunak kõneles Briti juhitud üritusel, kuid delegeeris teised ülesanded ministritele, sealhulgas välisminister David Cameronile, kes jäi pildile koos Bideni, Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni ja Saksa kantsleri Olaf Scholziga.
Küsimusele, milline on tema reaktsioon Sunaki veale, ütles üks tavaliselt Sunakile lojaalne konservatiivne poliitik Reutersile, et ta ei suuda seda seletada ega hakka seda ka tegema.
Anonüümseks jäänud seadusandja ütles, et Sunaki otsus võib lõpuks saada kampaania Gillian Duffy hetkeks – viide 2010. aastale, mil tollane peaminister Gordon Brown pidi vabandama selle eest, et nimetas üht valijat kaamera ees kitsarinnaliseks ja tagurlikuks naiseks. Seda peeti kampaania pöördepunktiks, mille Brown lõpuks kaotas.
Sunaki Konservatiivne Partei jääb arvamusküsitlustes opositsioonilisest Tööparteist umbes 20 punktiga maha.
Sunak on püüdnud end kujutada inimesena, kes suudab kõige paremini hoolitseda Suurbritannia julgeoleku eest ja ta lubas hiljuti kehtestada kohustusliku riikliku teenistuse, kui ta võidab valimised.
Poliitikauuringute ettevõtte Savanta poliitiliste uuringute direktor Chris Hopkins ütles, et valijad näevad Sunakit juba praegu reaalsusest irdununa. "Viimane poliitiline valearvestus oleks nagu täpselt sihitud, et põhjustada Rishi Sunakile ja Konservatiivsele Parteile võimalikult palju poliitilist valu," ütles ta.
Liberaaldemokraatide juht Ed Davey süüdistas peaministrit täielikus kohustuste eiramises.
Tööpartei vanem pressiesindaja Jonathan Ashworth süüdistas Sunakit selles, et talle on ta oma enda edevus ja teleintervjuud tähtsamad kui sõjaveteranid. "Veelgi rohkem kaost, meeleheidet ja kohutavaid valearvestusi," resümeeris Ashworth.
Toimetaja: Taavi Tamula
Allikas: Reuters