Analüütikud: kiire inflatsioon jätkub ka järgmisel paaril aastal
Hinnatõus ei taha sugugi taltuda ning oktoobris kerkisid hinnad aastases võrdluses taas üle nelja protsendi. Umbes sama kiire inflatsioon jätkub analüütikute hinnangul ka järgmisel ja võib-olla ülejärgmiselgi aastal. Novembri algusest on taas pisut kerkinud ka euribor, kuid seda hinnatakse pigem ajutiseks ja lühiajaliseks.
Oktoobrikuu hinnatõusu taga oli Eesti Panga hinnangul suuresti koolivaheajaga seotud lennupiletite kallinemine. See ei tähenda aga, et üldine inflatsiooniline taust oleks taandunud. Põhiosa sellest annab maksutõus, aga aasta lõpus ka hooajaline energia kallinemine.
"Selle aasta lõpus tõenäoliselt võib ees oodata energiakomponendist tulenev ajutine hinnakasvu kiirenemine. Mis ka jaehindadesse hakkab kanduma järjest tugevamalt, on toidutoormete kallinemine maailmaturul. Toit ja energia tõenäoliselt hoiavad meie hinnatõusu ka aasta lõpus kiirena. Aasta-kahe pärast arvatavasti Eesti hinnakasv jääb kuskile nelja protsendi piirimaile ja päris suure osa nii 2025. kui ka 2026. aasta hinnatõusust annavad maksutõusud," lausus Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai.
"Järgmiseks aastaks me ootame hinnakasvu kiirenemist. Kui sel aastal tuleb hinnakasvuks 3,7 protsenti, siis järgmisel aastal meie prognoosi kohaselt kasvavad hinnad maksutõusude mõjul veidi üle nelja protsendi," ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Novembri algul peatus ka kevadest saadik kestnud euribori langus. Seda peavad analüütikud siiski lühiajaliseks nähtuseks.
"Arvatakse, et Euroopa Keskpank ei pruugi nii kiiresti intressimääru langetada, nagu turud varem ootasid. Meie hinnangul keskpank jätkab intressimäärade langetamisega. Detsembris langetatakse ja järgmisel aastal samuti igal istungil umbes 25 baaspunkti võrra," ütles Mertsina.
"Hinnatakse jätkuvalt intressimäärade alandamist. Järgmise aasta novembrini on eeldatud, et vähemalt viis intressikärbet tehakse ja selleks ajaks peaks intressimäär olema kuskil 1,9 protsendi kandis," lausus Avaroni investeeringute juht Peter Priisalm.
Toimetaja: Marko Tooming