Vaatlejad: Aleppo ei ole enam Süüria valitsuse kontrolli all
Süüria suuruselt teine linn Aleppo ei ole enam president Bashar al-Assadi valitsuse kontrolli all, ütles sõjavaatleja pühapäeval.
Kogu Aleppo linn on Hayat Tahrir al-Shami ja tema liitlasrühmituste kontrolli all, välja arvatud linnaosad, mida kontrollivad kurdi väed, ütles Suurbritannias baseeruv vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.
"Esimest korda pärast konflikti algust 2012. aastal on Aleppo linn Süüria režiimivägede kontrolli alt väljas," lisas keskuse juht Rami Abdel Rahman.
Vaatlejate sõnul on mässuliste pealetungis hukkunud 412 inimest
Süüria mässuliste suurrünnakus valitsuse kontrolli all olnud aladele on sel nädalal saanud surma vähemalt 412 inimest, nende seas 61 tsiviilisikut, teatas pühapäeval Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.
Viis päeva kestnud relvakokkupõrgetes ja õhurünnakutes hukkunute seas on ka 214 Hayat Tahrir al-Shami ja nende liitlaste võitlejat, 137 valitsusmeelsete jõudude liiget, vabaühendus.
Venemaa aitab Süüria armeel mässulisi tagasi tõrjuda kolmes provintsis
Vene sõjavägi teatas pühapäeval, et aitab Süüria armeel tõrjuda mässuliste vägesid kolmes põhjapoolses provintsis.
"Süüria armee jätkab Venemaa lennuväe abiga oma operatsiooni terroristide agressiooni tõrjumiseks Idlibi, Hama ja Aleppo provintsis," teatas Vene sõjavägi oma veebisaidil.
Türgimeelsed võitlejad vallutasid kurdi vägedelt tagasi Süüria linna
Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatas, et Türgi toetusega relvarühmitused vallutasid pühapäeval kurdi vägedelt strateegilise põhjaosas asuva Tal Rifaadi linna, kui võitlesid paralleelselt mässuliste pealetungiga mujal Aleppo provintsis.
"Türgimeelsed võitlejad võtsid kontrolli alla Tal Rifaadi linna ja mitu selle läheduses asuvat küla," teatas keskus.
"Türgimeelsed rühmitused on Aleppo põhjaosas ümber piiranud tuhandeid kurdivõitlejaid," lisati teadaandes.
Süürias hoogustunud relvakokkupõrked kätkevad tõsist ohtu piirkondlikule ja rahvusvahelisele julgeolekule, hoiatas pühapäeval ÜRO erisaadik Süüria küsimustes.
"Ma kutsun kiirele ja tõsisele poliitilisele suhtlusele Süüria ja rahvusvaheliste sidusrühmade seas, et vältida verevalamist ja keskenduda poliitilisele lahendusele vastavalt Julgeolekunõukogu resolutsioonile 2254", milles lepiti kokku 2015. aastal, ütles Geir Pedersen avalduses.
"Viimased arengud kätkevad tõsiseid ohte tsiviilisikutele ning neil on tõsised mõjud piirkondlikule ja rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule," hoiatas ta.
Süüria president ütles, et likvideerib terrorismi jõuga
Süüria president Bashar al-Assad ütles pühapäeval, et likvideerib terrorismi jõuga.
Uudisteagentuuri SANA teatel ütles Assad telefonivestluses ühe Gruusia separatistliku piirkonna Abhaasia ametnikuga, et "terrorism mõistab ainult jõu keelt ning see on keel, mis selle murrab ja likvideerib olenemata sellest, kes on selle toetajad ja sponsorid".
Uued Venemaa löögid tabasid Loode-Süüriat
Ühendkuningriigis asuva inimõigusorganisatsiooni Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) andmetel on Venemaa sooritanud viis järjestikust õhulööki Idlibi naabruses asuva põgenikelaagri vastu.
Löökides hukkus vähemalt üks tsiviilisik ja on vigastatud, teatas allikas.
Varasemas teates ütles SOHR, et Venemaa tabas Idlibi ja Hama maapiirkondi, kus mässuliste pealetungi juhtinud rühmitus on hiljuti kontrolli võtnud.
SOHR lisas, et valitsus on saatnud suured abijõud, et tõmmata kaitsejoon ümber Hama maapiirkonna külade.
Idlib ja Hama asuvad Aleppost veidi lõuna pool. Opositsioonijõud on säilitanud kontrolli loodeosas asuva Idlibi linna ja suure osa ümbritseva provintsi üle.
Laupäeval tabas Idlibi ja selle ümbrust üheksa õhulööki.
Assad: riik alistab võitlejad
Tunnid pärast seda, kui mässulised võitlejad hakkasid veebis jagama videokaadreid, kuidas nad Aleppo peamisi piirkondi vallutavad, esitas president Bashar al-Assad valitsusvastastele jõududele tugeva hoiatuse.
Süüria president on lubanud kaitsta Süüria stabiilsust ja territoriaalset terviklikkust kõigi terroristide ja nende toetajate eest.
"Riik on oma liitlaste ja sõprade abiga võimeline neid alistama ja likvideerima, olenemata sellest, kui ägedad on nende terrorirünnakud," vahendas presidendi büroo.
Süüria kodusõda, milles hukkus umbes pool miljonit inimest, sai alguse 2011. aastal pärast seda, kui Assadi valitsus vastas demokraatiat toetavatele protestidele jõhkra mahasurumisega.
Toimetaja: Mari Peegel, Merili Nael
Allikas: BNS, BBC