Michal: EKA peab oma Iisraeli puudutava otsuse üle vaatama
Peaminister Kristen Michal ütles, et Eesti Kunstiakadeemia (EKA) peaks oma otsuse katkestada kontaktid Iisraeli kõrgkoolidega üle vaatama. Ka haridusminister Kristina Kallas ja välisminister olid samal seisukohal.
"Ma leian, et akadeemia peaks selle otsuse üle vaatama," ütles Michal pärast JEF-i tippkohtumist antud pressikonverentsil vastates ERR-i sellekohasele küsimusele.
Ka haridusminister Kristina Kallas palus EKA-l otsus üle vaadata
"Eesti on Iisraeliga rahvusvahelist tihedat koostööd tegev riik ning koostöö toimub ka kõrghariduse vallas," ütles haridusminister Kristina Kallas.
Ta lisas, et Iisraelis on väga kõrgelt hinnatud teadustasemega ülikoolid ning koostöö nendega peab jätkuma.
"Omalt poolt palun EKA-l täna tehtud otsus üle vaadata ning saadame ministeeriumi poolt neile vastava kirja. Haridus- ja teadusministeerium ja välisministeerium ühiselt peavad edaspidi senisest enam tuge pakkuma ülikoolidele rahvusvahelise poliitika kujundamisel," sõnas ta.
Et EKA peaks otsuse ümber vaatama, leidis ka välisminister Margus Tsahkna.
"Iga haridusasutus teeb ise oma otsuseid, aga mulle kui kodanikule ja ka välisministrina on see otsus arusaamatu, sest et meie suhted Iisraeliga on väga head. Ja nii nagu ka peaminister ütles, siis ma küll soovitan EKA-l vähemalt nõukogu tasemel need otsused ümber vaadata," ütles Tsahkna ERR-ile.
"Ma küll täna ei näe välisministrina ühtegi põhjust, miks me peaksime Iisraeliga sellel tasemel koostööd lõpetama. Ma ei oska kommenteerida, mis õhkkond selles haridusasutuses on, aga ma lihtsalt välisministrina ütlen, et see on kindlasti samm vales suunas," lisas ta.
Tsahkna sõnul ei usu ta, et EKA otsus Eesti ja Iisraeli vahelisi kahepoolseid suhteid mõjutab, aga selle ümber käiv arutelu suhetele kasuks ei tule.
"Ma loodan, et see nõukogu, mis on sellel asutusel olemas, korra istub ja mõtleb korra järgi, mida tegelikult üks riigi poolt rahastatav haridusasutus teeb. See on ka riiklik sõnum. Ja mina välisministrina soovitan kindlasti see otsus ümber vaadata," lausus Tsahkna.
Endine haridusminister Jaak Aaviskoo sõnul on ülikoolis vasakradikaalseid aktiviste, kelle nõudmistele on kool järgi andnud.
"Ma ei tunne seda siseõhustikku ehkki ma tean, et seal on sellised väga vasakradikaalseid aktiviste ja nende arusaamatutele nõudmistele järeleandmine ongi see probleemi tuum minu jaoks. Siin tuleks ikkagi dialoogis aru saada, millega on tegemist, ja ma arvan, et see on ka ülikooli juhtkonna kohus. Ma ei arva, et ülikool peaks kedagi kasvatama, aga ülikoolil peaksid olema mingid põhimõtted siiski," sõnas Aaviksoo.
Eesti Kunstiakadeemia (EKA) õppekava juht teatas eelmisel nädalal üliõpilastele, et veebruaris toimuma pidanud Iisraelis asuva Shenkari kolledži kaasprofessor Jonathan Ventura töötoa teine osa jääb ära, kuna ülikool on otsustanud katkestada koostöö kõigi Iisraeli ülikoolidega, teatas Eesti Ekspress esmaspäeval.
Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm ütles Ekspressile, et ülikool ei ole avatud Iisraeli ülikoolide koostööpakkumistele.
EKA nõukogu kogunes teisipäeva pärastlõunal olukorda arutama, koosolekust võttis osa ka rektor Mart Kalm. Nõukogu leidis, et kool peaks otsuse üle vaatama.
Toimetaja: Mait Ots, Aleksander Krjukov, Maria-Ann Rohemäe, Valner Väino