Satelliidipildid: Põhja-Korea suurendab relvatarneid Venemaale
Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Venemaa ja Põhja-Korea suurendavad sõjalist koostööd ning ka satelliidipildid näitavad, et stalinistlik riik suurendab relvatarneid Venemaale.
Pyongyang suurendab relvade tarnimist Venemaale ning saab vastutasuks raha ja naftat. Hiljutised satelliidipildid näitavad, et Põhja-Korea tarnib Venemaale rohkem laskemoona ja suurendab relvade tootmist. Stalinistlik riik toidab nii Moskva sõjamasinat ja aitab Venemaal jätkata sõjalist tegevust Ukrainas, vahendas The Wall Street Journal.
Põhja-Koreast pärit mürsud aitasid Venemaal vähendada laskemoona puudujääki. Ukraina linnu tabavad nüüd ka Põhja-Koreast pärit raketid.
Relvastus voolab Venemaale rongide kaudu ning kahe riigi vahel käib nüüd elav liiklus.
Ukraina armee ohvitser Andri Kovalenko juhib üksust, mille eesmärk on võidelda Venemaa valeinformatsiooni vastu ja tema sõnul on 60 protsenti Venemaa armee poolt kasutatavatest suurtüki mürskudest nüüd pärit Põhja-Koreast.
Washingtoni ja Souli ametnike sõnul on Põhja-Korea saatnud Venemaale umbes 20 000 konteinerit laskemoona. Tarnete hulgas on madalama kvaliteediga laskemoona aga ka uuemaid Hwasong-11 klassi kuuluvaid ballistilisi rakette.
"Need võivad olla ebatäpsed, kuid nende laskeulatus on muljetavaldav. Need ohustavad meie linnasid," kommenteeris Põhja-Korea rakettide tarneid üks Ukraina kõrge luureametnik.
Põhja-Korea on saatnud Venemaale veel iseliikuvaid haubitsaid ning raketiheitjaid. Pyongyang tarnib nüüd Venemaale ka uuemast laskemoona. Põhja-Koreas töötab nüüd täisvõimusel umbes 200 laskemoona tehast.
USA ametnikud ütlesid esmaspäeval, et 12 000 põhjakorealast osalevad nüüd Ukrainas lahingutegevuses. Mõned eksperdid leiavad, et Põhja-Korea parandab veel ka Venemaa droone.
Moskva saadab samal ajal Põhja-Koreale ka õhutõrjesüsteeme, kuna stalinistlik riik üritab oma relvajõude moderniseerida. Alates märtsist on Venemaa andnud ÜRO sanktsioone rikkudes Põhja-Koreale miljon barrelit naftat, selgub Suurbritannias tegutseva uurimisorganisatsiooni Open Source Centre satelliidifotode analüüsist.
Lääne ametnikud muretsevad veel, et Põhja-Korea võib Venemaalt paluda ka tuumatehnoloogiat.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: WSJ