Jaapani majandus kasvas kolmandat kvartalit järjest

Jaapani sisemajanduse koguprodukt (SKP) kasvas kolmandat kvartalit järjest, selgub esmaspäeval avaldatud andmetest. Riigi SKP suurenes 2024. aasta oktoobrist detsembrini aastases võrdluses 2,8 protsenti, ületades oluliselt analüütikute prognoose, märkis Financial Times.
Jaapani valitsuse esmaspäeval avaldatud esialgsed andmed inflatsiooniga korrigeeritud SKP reaalkasvust kvartaalses võrdluses andsid eelmise aasta neljanda kvartali majanduskasvuks 0,7 protsenti, võrreldes 0,3 protsendilise kasvu mediaanprognoosiga, mille oli koostanud Reuters küsitletud analüütikute arvamuste põhjal.
Jaapani üldist SKP kasvunumbrit suurendasid ka ettevõtete kulutused, mis kasvasid eelmise kvartaliga võrreldes 0,5 protsenti, märkis Financial Times (FT).
Jeen tugevnes 0,3 protsenti, tõustes 151,89 jeenini USA dollari kohta.
Ehkki SKP numbrit võidakse lõplike andmete laekumisel veel korrigeerida, annavad esmaspäeval avaldatud andmed märku, et Jaapani majandus on heas seisus vaatamata raputusele, mis kaasnes Jaapani keskpanga eelmisel aastal tehtud sammuga rahapoliitika normaliseerimiseks ja intressimäärade tõusutsükli alustamiseks.
Jaapani keskpank tõstis jaanuaris intressimäärasid 0,5 protsendini, mis on viimase 17 aasta kõrgeim tase, andes sellega märku, et inflatsioon jätkab endiselt tõusu.
Enamik majandusteadlasi eeldab nüüd, et keskpank tõstab intressimäärasid veel vähemalt korra 2025. aastal, kusjuures paljud nimetavad kõige tõenäolisemaks kuupäevaks keskpanga koosolekut juulis.
Mitmed majandusteadlased, kes prognoosisid, et Jaapani SKP kasv aeglustub neljandas kvartalis aastapõhiselt ligikaudu 1 protsendini, eeldasid, et eratarbimine tõmbab üldnumbrid alla, kuna rekordkõrged riisihinnad ja soojem ilm mõjutasid kulutusi toidule ja talveriietele.
Eratarbimine, mis moodustab umbes poole Jaapani majandustoodangust, kasvas kvartalis 0,1 protsenti, erinedes enamiku analüütikute ootusest, et see langeb.
Valitsus avaldab reedel jaanuarikuu riikliku tarbijahindade kasvu näidu. Goldman Sachsi analüütikud ootavad, et uus põhiindeks, mis ei hõlma värsket toitu ja energiat, näitab inflatsiooni tõusu aastaga 2,6 protsenti, mis kiireneb veidi alates detsembrist.
Riisi kõrged hinnad, mida ei peeta värskeks toiduks, on hakanud tõstma riisitoodete, sealhulgas töödeldud toiduainete ja restoranitoitude hinda.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Financial Times