Rohereeglite lihtsustamine paneb europarlamendi suure koalitsiooni proovile

Euroopa Komisjon tahab vähendada bürokraatiat ning lubab seetõttu kergendada keskkonnakaitseks kehtestatud seadustega Euroopa ettevõtetele pandud koormust. Samas pole veel kindel, kas Euroopa Parlamendi niiöelda suureks koalitsiooniks peetav võimuliit toetab rohereeglite lihtsustamist.
Mure Euroopa konkurentsivõime pärast ja eurokomisjon kavatseb veebruari teisel poolel ettevõtlusregulatsioone lõdvendada. Komisjoni ettepanekuid oodatakse 26. veebruaril.
Komisjon kavatseb liikuda ESG (jätkusuutlik ettevõtlus - toim.) regulatsiooni vähendamise poole. Samas pole veel kindel, kuidas alles jõustuvaid direktiive muuta plaanitakse. Reeglite kavandatava lihtsustamise eel tekitab küsimusi ka Euroopa Parlamendi meelsus.
Tavapäraselt on Euroopa Parlamendis valitseva koalitsiooni moodustanud Euroopa Rahvapartei (EPP), sotsiaaldemokraadid (S&D) ja liberaalne Uuenev Euroopa. Viimastel Euroopa Parlamendi valimistel olid edukamad aga parempoolsed parteid, kohti kaotasid vasakpoolsed ja liberaalsed erakonnad.
Veebiväljaanne Politico kirjutab, et komisjoni president Ursula von der Leyen on nüüd poliitiliste valikute ristteel. Ta võib pöörduda oma traditsiooniliste liitlaste poole ning kaitsta praeguseid ambitsioonikaid keskkonnaeesmärke.
Samas võib von der Leyen liikuda hoopis dereguleerimise poole, mida taotleb ka tema kodupartei EPP. Rohereeglite lihtsustamist nõuavad valjul häälel ka parempopulistid.
Rohereeglite lihtsustamine paneb nüüd traditsioonilise koalitsiooni koostöövõime proovile ning see on von der Leyeni teise ametiaja esimene suur väljakutse.
Juba sügisel toimunud kuulamised tõid pinnale võimuliidus valitsevad erimeelsused. See tõi esile lõhe EPP ja S&D vahel. Komisjon loodab nüüd võimuliidus ühist keelt leida. Praegu aga valitsevad reeglite lihtsustamise eesmärkide osas erimeelsused.
"Oleme olnud üsna selged, et tahame mitmete õigusaktide peatamist," ütles EPP esindaja Tomas Tobé veebiväljaandele Politico. Tobé märkis ka ise, et S&D ei toeta praegu EPP plaane.
Sakslasest europarlamendi saadik René Repasi (S&D) ütles, et tema fraktsioon ei toeta liiga järsku liikumist dereguleerimise poole.
"Praegu ei tea keegi, mis selles kurikuulsas omnibusi paketis peitub," ütles Repasi. Ta ütles, et komisjonil on hetkel kaks võimalust. See võib pöörduda parlamendi poole ja esitada ettepaneku, mis pälvib tsentri toetuse. Komisjon võib aga tulla välja ka niiöelda mootorsae ettepanekuga, mis lõhestab parlamendi ning toob kaasa ettearvamatu enamuse.
Ka Uueneva Euroopa ja roheliste saadikud ütlesid, et loovad ühisrinnet ning kooskõlastavad oma seisukohti. S&D, Uuenev Euroopa ja rohelised on öelnud, et nende toetus sõltub von der Leyenist. Viimane peab hoolitsema selle eest, et rohereeglite lihtsustamine ei ohustaks nende reeglite praeguseid eesmärke.
Euroopa Rahvapartei võitis aga viimased valimised suurelt. Ametlikult eelistavad nad koostööd teha teiste tsentristlike jõududega. Samas ei kavatse nad loobuda ka oma poliitilistest eesmärkidest. Tobé ütles, et S&D üritab EPP-le peale suruda enda punaseid jooni.
"Mõnikord, jah, võib olla veel üks enamus, see võib olla enamus, millega S&D ei ole rahul," ütles Tobé.
Itaalia peaministri Giorgia Meloni Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsioon ja ka teised parempopulistlikud rühmitused on juba pöördunud EPP poole ning kutsunud neid üles tegema koostööd.
Parempoolsetel jõududel on ka parlamendis enamus ning vasaktsentristlikud fraktsioonid muretsevad nüüd, et EPP ei suuda kiusatusele vastu panna ning hakkab rohereeglite lihtsustamisel tegema koostööd parempopulistidega.
Samal ajal on ka poliitiline reaalsus muutunud, hiljuti naases USA etteotsa veel ka Donald Trump ning seal tegutsevad Euroopa firmade konkurendid ootavad nüüd regulatsioonide leevendamist.
Trump juba taganes Pariisi kliimaleppest ning jätkab ka teiste rohemeetmete tühistamist. Seetõttu kasvab mure, et Euroopa Liidu konkurentsivõime muutub USA-ga võrreldes veel kehvemaks.
Toimetaja: Karl Kivil