Karise eestvedamisel jõuab gümnaasiumidesse uuenduslik haridusprogramm

President Alar Karis tegi vabariigi aastapäeva kõnes teatavaks, et teisipäeval kogunevad Kadriorus tema kutsel Eesti ettevõtjad, haridustegelased ning haridus- ja teadusminister Kristina Kallas, et anda ametlik algus uuele haridusprogrammile, mille tulemusel jõuab juba sel sügisel digitaalne õpivara ja keelemudelid paarikümne tuhande õpilaseni Eestis.
Programm on suunatud esialgu gümnaasiumiõpilastele, ütles Karis.
Karis rõhutas oma aastapäevakõnes Eesti arengule uue käigu andmiseks hariduse uuendamise vajalikkust.
"Meil tuleb ümber vaadata oma arusaamad õppimisest ning võtta kasutusele uued võimalused ja tehnoloogilised lahendused. Muutused hariduses tagavad pikaajalise mõju ja tulemuse," ütles Karis.
Kui 30 aasta eest oli Eesti edulugu interneti võimaluste ettenägelik kasutamine, siis praegu oleme silmitsi järgmise suure murrangulise tehnoloogia saabumisega.
"Nii nagu interneti massilise leviku esimestel aastatel ei suutnud me arvata, et meie elu igapäevaseks osaks saavad sotsiaalvõrgustikud või e-riik, ei oska me praegu ette näha, kuidas tehisaru lõpuks meie maailma muudab. Kuid teadvustagem – see muutus saab olema suur," tõdes Karis.
Karis meenutas, et ta soovitas tehisaruga kiiresti sina peale saada juba aasta tagasi. "Õppida – nii õpilastel kui õpetajatel – selle teadmise abil oma elu hõlbustama ja üheskoos kasulikke lahendusi looma. Ja et kooliõpilastele tuleks tagada uutele abimeestele ligipääs, et anda tiigrile uut hoogu hüpata nii kaugele ja kõrgele, et hüppest saaks lend."
Sellest mõttest kantuna kutsus Karis enda juurde ükssarvikuid kasvatanud Eesti ettevõtjad, et mõelda, kuidas Eesti majandusele uusi arengutõukeid pakkuda.
"Sel vestlusel pillati mõte, et miks mitte anda kõigile Eesti kooliõpilastele vaba juurdepääs uutele, kõige parematele tehisaru mudelitele. See mõttekild läks lendama ja homme kogunevad Kadriorus minu kutsel Eesti ettevõtjad, haridustegelased ning haridus- ja teadusminister, et anda ametlik algus uuele haridusprogrammile. Alustame gümnaasiumist. Juba sel sügisel jõuab digitaalne õpivara ja keelemudelid paarikümne tuhande õpilaseni Eestis."
Karise sõnul muudab see Eesti koolis õppimist. "Uue tehnoloogia abil saame ehk teoks teha selle, millest haridusspetsialistid on unistanud: et igaüks saaks õppida isikupärastatud programmi järgi. Et hariduse tuum on mõtlemise arendamine, mitte pelgalt olemasoleva teadmise kinnistamine."
Toimetaja: Mirjam Mäekivi