Isamaa seab riigikogu esimehe kandidaadiks Helir-Valdor Seederi

Isamaa fraktsioon otsustas riigikogu juhatuse valimistel seada parlamendi esimehe kandidaadiks Helir-Valdor Seederi. Riigikogu aseesimehe hääletuse osas otsustas Isamaa fraktsioon jätta hääletuse vabaks.
Isamaa esimees Urmas Reinsalu teatas, et Helir-Valdor Seederi juhtimise all paraneks parlamendi kultuur.
"Tänane juhtimiskvaliteet riigikogus pole vastanud Eesti kodanike huvidele ja ootustele. Viimase kahe aasta jooksul ehk tänase riigikogu esimehe juhtimisel on valitsuskoalitsioon parlamendi kodukorda erapoolikult tõlgendades läbi surunud mitmed seadused, mille on seejärel põhiseadusega vastuolus olevaks tunnistanud nii president kui ka õiguskantsler. Vaja on sisulist muutust ja kvaliteedi tõstmist," ütles Reinsalu.
Riigikogu esimeheks kandideerib tagasi ka Lauri Hussar Eesti 200-st, kes valiti esimest korda riigikogu esimeheks 2023. aasta märtsis. Uuesti valimisel algaks Lauri Hussari kolmas ametiaeg.
"Lauri on näidanud ennast tasakaaluka ja professionaalse riigikogu juhina aegadel, kui obstruktsiooniga üritati täielikult halvata riigikogu töö. Tänaseks on see seljatatud suuresti tänu professionaalsele juhtimisele riigikogu juhatuses", sõnas Eesti 200 fraktsiooni esimees Toomas Uibo.
Koalitsiooni kandidaat riigikogu esimese aseesimehe kohale on Toomas Kivimägi Reformierakonnast.
Riigikogu aseesimehe hääletuse osas otsustas Isamaa fraktsioon jätta hääletuse vabaks. Seega jäävad riigikogu teiseks aseesimeheks kandideerima Tanel Kiik SDE-st ja Arvo Aller EKRE-st. Isamaa saadikutel ja ka nn aknaalustel saab aga olema oluline roll, kumma kandidaadi kaks vali langeb.
SDE fraktsioonis on riigikogus üheksa saadikut, kuid pärast erakonnavahetusi-ületulekuid saavad nad arvestada vähemalt 14 saadikuga.
EKRE-l on parlamendis 11 saadikut, pluss saavad nad arvestada ka Kalle Grünthaliga. Keskerakonnale on pärast lahkumisi jäänud seitse saadikut. Ehk kokku annaks see 19 häält ehk viis enam, kui on SDE-l.
Isamaa fraktsioonis on kaheksa saadikut, kuid nad saavad arvestada ka Keskerakonnast üle tulnud Jaanus Karilaiu ning EKRE-st (ERK-st) üle tulnud Henn Põlluaasa ja Ants Froschiga.
Oma roll hääletuse lõpptulemusel Alleri või Kiige kasuks võib olla ka neil nn aknaalustel, kes ühegi parlamendierakonnaga end sidunud pole (Tõnis Mölder, Kersti Sarapuu, Enn Eesmaa, Jaak Valge, Leo Kunnas).
Riigikogu juhatuse valimised toimuvad 27. märtsi täiskogu istungil algusega kell 10. Riigikogu juhatus koosneb riigikogu esimehest ja kahest aseesimehest. Riigikogu juhatus valitakse kord aastas. Riigikogu uus koosseis valib riigikogu juhatuse oma esimesel istungil üheks aastaks. Edaspidi toimuvad korralised riigikogu juhatuse valimised riigikogu täiskogu töönädala viimasel istungil enne ühe aasta möödumist eelmistest korralistest valimistest.
Toimetaja: Urmet Kook