Eesti Energia toob Enefit Greeni tagasi enda omandisse
Suuraktsionär Eesti Energia kavatseb teha Enefit Greeni väikeaktsionäridele turuhinnast kõrgema hinnaga vabatahtliku ülevõtmispakkumise, et tuua Enefit Green sajaprotsendiliselt tagasi Eesti Energia omandisse.
"Tehingu eesmärk on kujundada Eesti Energiast integreeritud energiakontsern, kus elektri tootmis- ja müügiportfellid on ühendatud," teatas Eesti Energia.
Eesti Energia kavatseb pakkuda Enefit Greeni aktsionäridele vabatahtliku ülevõtmispakkumise käigus võimalust müüa Enefit Greeni aktsiad hinnaga 3,4 eurot aktsia kohta. Võrreldes 26. märtsi sulgemishinnaga on pakkumishind 47 protsenti kõrgem ja võrreldes viimase kolme kuu keskmise kauplemishinnaga 27 protsenti kõrgem.
Vabatahtliku ülevõtmispakkumise hind põhineb turuanalüüsil ja analüüsimajade keskmisel hinnangul, teatas ettevõte
Vabatahtlik ülevõtmispakkumine algab esialgse kava järgi 8. aprillil ja kestab kuni 12. maini. Pakkumise eduka lõpuleviimise korral tasub Eesti Energia aktsiate eest 16. mail.
Eesti Energia nõukogu esimehe Anne Mere sõnul on riigile kuuluv energiakontsern Eestile kõige kasulikum tervikliku ja tugevana ning ettevõtte juhatusel on selge visioon, kuidas selleni jõuda.
"Pikas plaanis energiahindade allatoomiseks ja energiajulgeoleku tagamiseks vajab Eesti olulises mahus juurde nii juhitavat kui taastuvat elektritootmisvõimsust ning salvestust. Eesti Energia saab selle eesmärgi täitmisse kõige tõhusamalt panustada üksnes tugeva ja integreeritud energiaettevõttena," ütles Mere.
Eesti Energia juhatuse esimees Andrus Durejko lausus, et Eesti Energia peab muutuma rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliseks energiakontserniks.
"Nii Eesti Energia sisene kui väliste ekspertide analüüs näitas, et ettevõttele ja Eesti riigile on Enefit Greeni täielik tagasitoomine kontserni koosseisu selle sihi saavutamiseks parim lahendus. Enefit Greeni aktsiate tagasiostmine võimaldab luua integreeritud energiakontserni, kus elektri tootmise- ja müügiportfellid on ühendatud. Juhitavate elektrijaamade ja taastuvenergia toodangu kombineerimine võimaldab pakkuda konkurentsivõimelisema hinnaga elektrit, tõsta kasumlikkust ja taastada investeerimisvõimekus," ütles Durejko.
Hetkel on tegu vaid kavatsusega, kuna pakkumise tegemiseks peab finantsinspektsioon ülevõtmispakkumise ja selle dokumentatsiooni kooskõlastama.
Kui Eesti Energia omandab vabatahtliku ülevõtmispakkumise käigus vähemalt 90 protsenti kõikidest Enefit Greeni aktsiatest, tehakse vastavalt seadusele pärast seda aktsiate ülevõtmine rahalise hüvitise eest.
Börsil on kaubeldav üle 60,3 miljoni Enefit Greeni aktsia, mis teeb vabatahtliku ülevõtmispakkumise maksimaalseks kogumahuks üle 200 miljoni euro. Eesti Energia rahastab pakkumist omavahenditest.
Rahandusminister: aktsiate tagasiost on paratamatu
Rahandusminister Jürgen Ligi andis üldkoosoleku otsusega Eesti Energia AS-ile ülevõtmispakkumine tegemiseks nõusoleku.
Ministeeriumi teatel on otsus tingitud energiaturul ja maailmas laiemalt viimase nelja-viie aasta jooksul toimunud muutustest, millele tuleb riigiettevõtte pikaajalise konkurentsivõime tagamiseks reageerida.
"Muutunud olukorras ei suuda Eesti Energia konkurentsis püsimiseks piisavalt investeerida ega pakkuda parimat elektri hinda. Rahul ei saa olukorraga olla ei riik ega Enefit Greeni väikeaktsionär," märkis minister Ligi.
Ligi sõnul on aktsiate tagasiost nende murede lahendamiseks paratamatu, sest võimaldab kasutada mitmekesise tootmisportfelli eelist, vabaneda kauplemispiirangust ja ettevõtte majandustulemusi parandada.
Võrklaev: siiani on olnud suund riigiettevõtete erastamisele
Aastatel 2023 ja 2024 rahandusminister olnud Mart Võrklaeva sõnul on Enefit Greeni börsilt äratoomine üllatav, sest siiani on olnud suund riigiettevõtteid erastada.
"Valitsuse suund oli see, et riigiettevõtteid veel börsile viia. Enefiti osas oli otsus, et võiks järgmise täiendava IPO teha. /.../ Praegu me teeme sammu tagasi. Iseküsimus on ka see, kust see 200 miljonit tuleb. Me just hiljuti kuulsime, et elektijaama rajamiseks on vaja täiendavat 100 miljonit riigilt," kommenteeris ta.
Võrklaeva hinnangul ei saa sellegipoolest järeldada, et ülevõtmise maksab kinni elektritarbija.
Enefit Green läks börsile 2021. aastal, eesmärgiga kaasata kohaliku kapitalituru investoreid.