Maaleht: Erki Savisaare kohta käib kriminaalmenetlus

Ida prefektuuri kriminaalbüroo alustas Erki Savisaare kohta kriminaalmenetlust 26. märtsil omastamise paragrahvi järgi, kuna Savisaar lasi määrata endale 3500 eurot hüvitist, mille saamiseks tal õigust polnud.
Maaleht kirjutas, et Vinni vallavolikogu valis 2. novembril 2023 vallavanemaks Erki Savisaare, kes sai kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse alusel õiguse valituks osutumise päevast alates moodustada valitsus ehk esitada volikogule kinnitamiseks vallavalitsuse liikmeid.
30. novembril 2023 sai viieliikmeline Vinni vallavalitsus ka paika. Seega, tulenevalt 30. novembri otsusest algasid vallavanema töökohustused ja volitused alates otsuse vastuvõtmise järgmisest päevast ehk 1. detsembrist 2023.
Avalduses on kirjas, et Savisaar andis kantselei spetsialistile korralduse märkida ennast tööle volikogu otsuse päevast ehk alates 2. novembrist 2023 ning vormistada töötamine maksu- ja tolliameti töötamise registris.
"Eelnimetatud tööajagraafiku alusel lasi vallavanem raamatupidajal endale ebaseaduslikult arvestada töötasu summas 3500 eurot, mis kinnitati valla finantsjuhi poolt ning mis kanti üle Erki Savisaare pangakontole," märgitakse avalduses.
Erki Savisaar ütles Maalehele, et kuuleb esimest korda kriminaalmenetlusest ja et ülekuulamisele pole teda kutsutud. Ta ütles, et kuuleb esimest korda, et kuigi volikogu määras ta vallavanemaks, siis seaduse järgi ta poleks tohtinud saada palka seni, kui pole paigas vallavalitsust.
"Esimest korda kuulen. Kui seal midagi on, siis loodan, et võetakse ühendust ja saame sellega tegelema hakata," märkis Savisaar.
Kolmapäeva hommikul saadetud Keskerakonna pressiteates teatas Savisaar, et uudis selle kohta, nagu oleks ta sundinud raamatupidajat endale ebaseaduslikult töötasu arvestama, on vallavolikogu opositsiooni liikme Arnu Lippasaare alatu laim, mille eesmärk on kahjustada tänase vallavõimu mainet ja soov valimiseelset tähelepanu pälvida.
"Kohalikes omavalitsustes käib vallavanema ametisse määramine ja temale tasu määramine volikogu otsustega Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja valla põhimääruse kohaselt. Vallavanemal ei ole neis küsimustes otsustusõigust," märkis Savisaar.
Ta selgitas, et Vinni vallavolikogu valis ta vallavanemaks 2. novembril 2023 ning et ta töötas sellest päevast selle nimel, et valla põhimääruses määratud tähtajaks saada kokku töövõimeline vallavalitsus.
"See hõlmas muuhulgas tutvumist valla dokumentidega, kohtumisi vallarahva ja ametnikega. 30. novembri vallavolikogu istungil kinnitati minu pakutud vallavalitsuse koosseis. Enne 30. novembrit ei ole ma andnud ega ka saanud anda ühtegi korraldust, kuna seadusest tulenevalt oli võimul eelmine vallavalitsus."
Savisaar lisas, et volinik Lippasaar pöördumine õiguskaitseorganite poole rohkem kui poolteist aastat pärast tema vallavanemaks saamist, näitab selgelt tema teo motiive.
"On kahetsusväärne, et protsess on kestnud juba ligi kolm kuud, kuid mina sain sellest teada teisipäeval meedia vahendusel. Loodetavasti menetleb prokuratuur asja kiiresti ja professionaalselt," ütles Savisaar.
Prokuratuuri avalike suhete talituse nõunik Allan Rajavee ütles ERR-ile, et majandus- ja korruptsioonikuritegude ringkonnaprokuratuur kontrollib märtsis alustatud kriminaalmenetluses kuriteoteatega saabunud teavet võimaliku omastamise kohta.
"Praegu pole ühelegi inimesele kahtlustust esitatud, mistõttu ei saa kedagi pidada kahtlustatavaks ega omistada kellelegi võimalikku kuritegu," märkis Rajavee.
"Kui kellelgi on teavet võimaliku kuriteo kohta, siis palun andke sellest kohe teada. Hilinenud teavitamine võib muuta tõendite tagantjärele kogumise ja asjaolude kontrollimise oluliselt keerulisemaks," ütles ta veel.
Toimetaja: Aleksander Krjukov