Reformierakond: praeguse Tallinna linnapeaga ei saa enam jätkata
Reformierakonda kuuluv Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere saatis erakonna nimel kirja pealinna võimupartneritele, milles avaldas umbusaldust linnapea Jevgeni Ossinovski jätkamisele oma ametikohal.
"Praeguse linnapeaga ei saa enam jätkata ning linnas tekkinud juhtimiskriisi lahendada," kirjutas Pere Reformierakonna nimel Tallinna koalitsioonipartneritele.
ERR-ile antud telefoniintervjuus ei soovinud Pere täpsustada, kas Reformierakond hakkab linnapead umbusaldama.
"Meie fraktsiooni hinnang on, et on tarvis teha selle koalitsiooni jõujoontes muudatusi. Juhtimiskriis pealinnas on tõsine ja linnapea on juhtimises meid alt vedanud."
Pere ei soovinud ka kommenteerida, kas praeguse võimuliidu lagunemisel teeb Reformierakond kuni 19. oktoobril toimuvate valimisteni uue võimuliidu Keskerakonnaga.
"Praegu ei soovi spekuleerida, mis need järgmised sammud on. Praegu meie soovime selle koalitsiooni struktuuri sees neid muudatusi personalis esile kutsuda. Reedel me teeksime ettepaneku, aga järgmisi samme me enne kõva häälega ei arutaks, kui oleme maha istunud."
Pere sõnul soovib Reformierakond lähiajal tulla välja enda linnapeakandidaadiga kohalikeks valimisteks.
"Esmalt on see vaja meie erakonna Tallinna piirkonna juhatuses läbi arutada ja heaks kiita." Täpsustavale küsimusele, kas linnapeakandidaat käiakse välja reedel, vastas Pere: "Lähiajal, ma loodan. Kui küsite kolmandat korda ka, siis annan sama umbmäärase vastuse."
Pere lisas kirjas võimupartneritele, et Tallinna juhtimine on laiemalt sattunud kaosesse ning et linn jätkab vastandumist riigile.
"Isamaa juhtida on transpordivaldkond, kuid lehest loeme, kuidas Harjumaa üks olulisimaid liiklussõlmi kaob – koos sellega ka neli miljonit eurot. Bussirajad kaovad, liikluskorralduses valitseb segadus, pisimopeedide tulekuks ei valmistutud terve aasta."
Probleeme on Pere sõnul ka mujal ning näiteks Vene kultuurikeskuses toimuv propaganda idast toodud meelelahutusega tulnuks lõpetada juba möödunud aastal.
"Selle asemel on sotsiaaldemokraadid venitanud ning esitanud tingimusi – kord Katariina kiriku, kord Salme kultuurikeskuse arvelt."
Pere leiab, et linnavalitsus on lati alt läbi jooksnud.
"Ja sellest on kahju, sest kõik lootsid, et suudame ühiselt Tallinna juhtimises pöörde teha. Jah me alustasime tugevalt – näiteks propagandateenistuse laialisaatmise ja eestikeelsele haridusele üleminekuga. Aga tänaseks on asi sealmaal, et lasteaia kohatasu Tallinnas me selle koalitsiooniga ei kaota. See on fakt. Seda kinnitavad ka Eesti 200 avalikud väljaütlemised meedias."
Pere sõnul ei lepi Reformierakond partnerite pakkumisega mitte kaotada, vaid vähendada lasteaia kohatasu.
"Oleme lasteaia kohatasu kaotamise nimel töötanud alates 2017. aastast, rääkinud sellest koalitsioonikõnelustel mullu sügisel ja toonud teema lauda nii 2025. aasta eelarve kui ka lisaeelarve aruteludel. Kuid ei midagi. Me ei näe võimalust, kuidas toetada lisaeelarvet, kui selles puudub lasteaia kohatasu kaotamine. Asi on valikutes ja see on meie valik."
Pere sõnul tuleb nüüd otsida lahendusi, kuidas jätkata linna juhtimist viisil, mis tagaks kiiremad otsused ja sisulised muutused.