Indias tehakse tütarde sünni vältimiseks ohtralt aborte ({{contentCtrl.commentsTotal}})

India tänavune rahvaloendus näitab, et alla seitsme aasta vanuste tüdrukute arv on märgatavalt langenud, ning inimõiguslased kardavad, et kümne aasta jooksul on tapetud umbes kaheksa miljonit naissoost loodet.
Delhis elaval Kulwantil on 24-, 23- ja 20-aastane tütar ning 16aastane poeg. Kolmanda tütre ja poja sünni vahel jäi naine kolmel korral rasedaks ja pärast seda, kui ultraheliuuringus oli selgunud, et oodata on tüdrukut, sundis perekond ta kõigil kolmel korral aborti tegema, vahendas BBC.

Esimesel korral oli loode juba viiekuune. Kuni poja sünnini kohtlesid ämm, abikaasa ja selle vend teda julmalt, kuna tütreid perre ei oodatud. Poega sooviti selleks, et saada tema abiellumisel korralik kaasavara.

Indias keelustati kaasavara juba 1961. aastal, kuid tava on tegelikkuses senini levinud. See tähendab, et abielludes lahkub tütar kodust ning lisaks antakse tema abikaasa perekonnale kaasavara, mis koosneb tavaliselt suurest rahasummast, loomadest, mööblist ja elektroonikaseadmetest.

Kulwanti looga sarnaseid juhtumeid on indias miljoneid ja olukord üha halveneb. Kui 1961. aastal oli 1000 alla seitsmeaastase poisi kohta 976 tüdrukut, siis nüüd on see arv langenud 914 tüdrukuni. See on seotud mitme faktoriga, nagu lapsetapp, kuritarvitamine ja tütarde hülgamine.

Inimõiguslaste hinnangul on tüdrukute suhtarv vähenenud aga eelkõige seetõttu, et paranenud on võimalused sünnieelselt lapse sugu kindlaks teha.

Peaminister Manmohan Singh tunnistas, et naissoost loodete hävitamine ja lapsetapp on India rahvuslik häbi, kuid India tuntud inimõiguslane Sabu George ütles, et valitsus ei ole senini nende kommete hävitamiseks midagi ära teinud.

Tema sõnul algas kõik 30 aastat tagasi, kui Delhis asuv India meditsiiniteaduste instituut avaldas uuringu, milles nimetati loote soo kindlaksmääramist India naistele õnnistuseks - enam ei pea nad lõputult lapsi sünnitama, et soovitud arvu poegi saada, ning naissoost loodete kõrvaldamist nimetati uuringus tõhusaks populatsiooni kontrollimise meetmeks.

1980ndate lõpuks võis igast Delhi ajalehest leida ultraheliuuringu reklaame ning näiteks Punjabi kliinikud kiitlesid, et neil on juba kümme aastat kogemusi tütarlaste kõrvaldamisel, rääkis George.

Delhi rahvastikuregistri direktor Varsha Joshi ütles, et soovimatu soo tõttu abordi tegemine on keelatud juba 1994. aastast ning olukorra parandamiseks oleks tarvis lihtsalt seaduse täitmist rangelt kontrollida. Tema hinnangul puudub aga valitsusel igasugune tahe probleemiga tegelda.

Kümne aasta jooksul on tüdrukute osakaal vähenenud lisaks Delhile veel 17 India osariigis.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: