Lihula monument kolitakse Lagedile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mullu septembris Lihulast suure skandaaliga maha võetud sõjamonument püstitatakse lähiajal Lagedi vabadusvõitlusmuuseumis, kirjutab SL Õhtuleht.

Saksa vormi kandva sõjamehe bareljeefiga mälestuskivi anti Kose üksik-päästekompaniis eile üle vabadusvõitlejate esindajale Ants Tedrele ja Lihula vallavanemale Tiit Madissonile. Skandaalset mälestussammast ei püstitata uuesti aga mitte Lihulasse, vaid hoopis Lagedile. Sellise ettepaneku tegid Tedrele siseminister Kalle Laanet ja justiitsminister Rein Lang.

«Vestlesin omaaegse kergejõustiklase Laanetiga sellest juba nädal tagasi. Olin ettepanekuga nõus,» tunnistab Teder. Lisades, et ministrid helistasid talle veel ka enne, kui ta Kosele sõitma hakkas. Siiski ei taha ta kõnet nimetada mõjutamiseks ega ähvardamiseks. «Kuhugi metsa seda monumenti ma ka ei vii,» on Teder Lagediga leppinud. Seda enam, et valitsus lubanud monumendi vabadusvõitluse muuseumi kolimiseks nii abi kui ka raha. «Isegi alus lubati valada ja orkester kohale tellida. Mina vastu ei ole - ma ei jõua terve elu sõdida ja võidelda.» Samas ei oska Teder veel öelda, millal täpselt mälestusmärk uues kohas püsti saab.

Mälestuskivi koos plaadiga, millel kiri «Eesti meestele, kes sõdisid 1940-45 bolševismi vastu ja Eesti iseseisvuse taastamise nimel», anti päästeameti hoida mullu 3. septembril. Kivi omanik on vabadusvõitleja Teder, plaadi oma aga Lihula vald.

SLÕ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: