Lihula sammas püstitati uuesti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

MARJU KAASIK, AK:

Täna pandi juba kolmandat korda püsti skandaalseks nimetatud Eesti vabadusvõitlejatele püstitatud mälestusmärk, millel on kujutatud Saksa mundris, ent kraenurgal Eesti Vabadusristi südamikku kandev sõdur. Seekord avati mälestusmärk Lagedil Eesti Vabadusvõitluse muuseumis, millest peaks saama ausamba viimane peatuspaik.

Rahvasuus Lihula ausamba nime saanud mälestusmärk Eesti sõdur teises maailmasõjas on
kirju ajalooga - 2002. aastal pandi see püsti Pärnusse ja 9 päeva hiljem võeti peaminister Siim Kallase nõudel maha.

2004. aasta augustis toimus teine katse Lihulas. Toonase valitsuse käsul ausammas septembri alguses aga eemaldati. Öise eemaldamisaktsiooni ajal puhkes politsei ja kohapeale tulnud rahva vahel kähmlus ja kivisõda.

Tänane avamine oli loodetavasti viimane. Ausamba omanik, Tallinna Vabadusvõitlejate Ühenduse liige Aants Teder sõnas, kes tahab, tehku uusi ja sambaid ja pangu kuhu tahab
üles neid. See ei peaks olema mingisugune külasant, keda veetakse iga nädal ise kohta.
Siin peaks tema tegelik koht olema.

Ausamba püstitajad loodavad, et hoolimata asukohast muuseumis, ei muutu ausammas
eksponaadiks, vaid ikka veteranide ja sõjas hukkunute omaste kokkusaamiskohaks.

Eesti Muinsuskaitse Seltsi auesimeees Trivimi Velliste arvates on see munder reaktsioon sellele, et seda sammast nii kaua ei olnud. See sammas oleks tulnud teha palju
professionaalsemalt, ehkki selle on valmistanud professionaalsed kunstnikud, oleks selle ausamba võinud teha võistluse korras, kus üksteiselt oleks mõõtu võtnud Eesti parimad skulptorid. Selle samba oleks võinud ammu teha ja see sammas oleks olnud siis teistsugune.

Ausamba püstitamist koordineerinud kaitseliit tegi ettepaneku, et siin hakataks kaitseliidu aastapäeval 11. novembril tähistama sõjaveteranide mälestuspäeva.

Kaitseliidu ülem major Benno Leesik sõnas, et kindlasti on siin parim paik selle samba jaoks, et meestel, kes sõdisid teises maailmasõjas saksa mundris, ei jääks muljet, et nad sõdisid fašismi poolt, vaid bolševismi vastu. Nüüd on ta siin ja meeste hinged on kindlasti rahul.

Ants Teder kinnitas kaitseliidu ülema sõnu ja lisab, et mõistis pärast eilset jutuajamist peaministri kabinetis, miks pole Lagedil valitsuseliikmeid.

Teder sõnas, et saab muidugi valitsuset aru, et valitsus ei saa kaks korda oma otsuseid muuta - korra võeti maha, nüüd pandi uuesti üles. Nad mõttes toetavad seda asja ja sõnades lubati moraalset ja majanduslikku tuge. Nii on see sammas siia püsti pandud.

Venemaa välisministeerium leiab, et ausamba taaspüstitamine on fašismiohvrite mälestuse
rüvetamine ja loodab et NATO ja Euroopa Liidu liikmesriigid pööravad sellisele sammule
piisavalt tähelepanu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: