Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kunnas: Eesti ei peaks Kesk-Aafrika Vabariiki minema

Leo Kunnas.
Leo Kunnas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Reservkolonelleitnant Leo Kunnas ütles, et kuna Kesk-Aafrika Vabariigi missiooni puhul ei ole tegemist NATO missiooniga, ei peaks Eesti sellest osa võtma.

Kunnas ütles ERR-i uudisteportaalile, et põhiline põhjus, miks ta Euroopa Liidu sõjalist missiooni Kesk-Aafrika Vabariigis ei toeta, on asjaolu, et tegemist ei ole NATO operatsiooniga. 

"Me peaks keskenduma selgelt NATO operatsioonidele, kuna meil on ressursse vähe, mida on vaja esmase iseseisva kaitsevõime ülesehitamiseks," rääkis Kunnas.

Kunnas arvas, et parem kui Euroopas on üks tugev sõjaline organisatsioon ehk NATO, kui kaks nõrka - NATO ja Euroopa Liit.

Tema sõnul ei suuda Euroopa suuriigid ka üheskoos asendada Ameerika Ühendriike. "See transatlantiline side on meie jaoks väga tähtis," sõnas ta.

Kunnas tõi näiteks Taani, kes on võtnud poliitilise otsuse, et nad ei osale Euroopa Liidu sõjalises organisatsioonis, kuna nad osalevad NATOs. "Ka meie peaksime selge valiku ja tähtsuse järjekorra endale paika panema. Minu jaoks on see väga selge, et NATO operatsioonid on kõige tähtsamad ja seal me peaksime osalema."

Teine põhjus mitte Kesk-Aafrika Vabariiki mitte minna on Kunnase sõnul see, et selle operatsiooni juhil Prantsusmaal on üsna tihedad sõjalised suhted Venemaaga.

"Prantsusmaal on suhetes Venemaaga oma rahvuslikud huvid. Ta teeb Venemaaga tihedat koostööd just relvastuse varustuse osas ja teatud osa sellest võidakse ka potentsiaalse sõja puhul kasutada ka meie vastu ehk ma pean siin silmas helikopterikandjate Mistral projekti. Siin ongi küsimus, et kas me siis Prantsusmaad tänama nii selle koostöö eest," lausus Kunnas.

Kolmandaks põhjuseks nimetas Kunnas asjaolu, et Eesti ei ole kunagi iseseisva riigina, Tsaari Venemaa või Nõukogude Liidu koosseisus osalenud Aafrika koloniseerimises. "Sellepärast ei ole meil ka mingit "valge inimese taaka või kohustust" Aafrikas," märkis ta.

Kunnas rääkis, et Kesk-Aafrika Vabariik on Prantsusmaa endine koloniaalvaldus ning on selge, et Prantsusmaal on seal teatud huvid ja ta tunneb teatud kohust seal osaleda ja sekkuda. "Aga see ei ole meie puhul ju küsimus."

Kunnas meenutas lõpetuseks Prantsusmaa president Jaques Chiraci sõnu, kui Eesti oma väed Iraagi missioonile viis, et mõni kord oleks targem vait olla ja igal pool mitte osaleda.

Eelmisel nädalal otsustas valitsus teha riigikogule ettepanek saata neljaks kuuks EL-i Kesk-Aafrika Vabariigi missioonile kuni 55 kaitseväelast. Missiooni maksumus Eestile on kuni 2,7 miljonit eurot.

Ettepaneku missioonil osalemiseks tegi Eestile Prantsusmaa. Missiooni eesmärk on hoida ära sealne humanitaarkatastroof.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: