Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Analüütik: oht on "vene maailma" idee, mitte Putin

Venemaa president Vladimir Putin 14. mail oma Sotši residentsis
Venemaa president Vladimir Putin 14. mail oma Sotši residentsis Autor/allikas: AFP/Scanpix

"Vene maailma" kontseptsioon, idee vene inimese unikaalsusest, millest president Vladimie Putin rääkis 17. aprillil televisiooni otsesaates, on maailma jaoks palju ohtlikum, kui oma programmi realiseeriv Putin ise, leiab tuntud Vene poliitikaanalüütik Andrei Piontkovski.

"Mis siis ikkagi on meie erilisuse alused? See erilisus on on muidugi olemas ja selle aluseks on minu arvates väärtusorientiirid," arutles Putin telesaates "Otseliin Vladimir Putiniga". "Mulle tundub, et vene inimene või laiemalt öeldes vene maailma inimene mõtleb eelkõige sellest, et on olemas inimese enda mingi kõrgem moraalne ettemääratus, mingi kõrgem moraalne alge. Ning seetõttu on vene inimene, vene maailma inimene, pööratud rohkem mitte enda, väärtusliku isiku, poole... [---], ta on pööratud väljapoole. Nii seisnevad lääne väärtused just selles, et inimene on ta ise, sisemiselt, ja edu mõõdupuu - see on isiklik edu, ning ühiskond tunnustab seda. Mida edukam on inimene, seda parem ta on. Meile sellest ei jätku." 

Piontkovski arvates on lääne ainus väljapääs selle stsenaariumi peatamine, "vene maailma" idee kompromiteerimine ja tõestamine, et see ei tööta, vahendas ru.delfi.lt.

"Arvan, et nii, nagu oli Hitleri-vastane koalitsioon, tekib omalaadne Putini-vastane koalitsioon.," rääkis Piontkovski portaalile antud intervjuus. Tema sõnul kuuluksid sellesse koalitsiooni USA ja rida Euroopa riike - Poola, Baltimaad, Rootsi ja Suurbritannia.

Politoloogi meelest saab lääs sellest košmaarsest stsenaariumist jagu mitte sõjaliste vahenditega, vaid majanduslike ja poliitiliste vahendite kompleksiga, näidates, et "vene rahva messia" ja "vene rahva suurima varga" rolli ei saa ühendada.

"Putini rahvaga peetud otseliini lõpus kõlas kontseptsioon nn vene maailmast, mis ümbritseb vene inimest ning imeb sisse naaberrahvaid, nagu tolmuimeja. Mida see endast kujutab?" küsis intervjueerija.

"Kõik see mängiti maha kolmekümnendatel aastatel kogu maailma silme all," vastas politoloog. "Venemaa pöörde eest välispoliitikas, millel võivad olla globaalsed tagajärjed mitte üksnes Euroopale, kannab võib-olla vastutust mingi anonüümne Putini 18. märtsi kõnekirjutaja, kes kirjutas maha Hitleri kõnest kas pärast Anschluss'i või Sudeedimaa ühendamist..

Kõik samad ideologeemid: lahutatud rahvas, paljaks röövitud ja petetud natsioon, kes tõuseb põlvedelt, põliste maade kogumine ja seda kõike pärgav konstruktsioon "vene maailma kontseptsioonist" - sellesama Kolmanda riigi analoogist -, ja muidugi rahvuse reeturid. Seda öeldi esimest korda."

Piontkovski meenutas, et Stalin rääkis  rahvavaenlastest, "rahvuse reeturid" ("национал-предатели"). on aga tüüpiline Hitleri kõnepruuk

"Suund on arusaadav. Isegi kõige tagasihoidlikum vene maailma realiseerimine nõuab paljude riikide, ja nende hulgas kahe NATO liikmesriigi - Eesti ja Läti -  piiride muutmist. See seab sellesama NATO ette väga tõsised probleemid: kuidas tegelikult seista vastu tuumariigile, kes samal ajal oma juhtide ja propagandistide suu läbi kogu aeg tuletab meelde oma tuumajõu võimsust.

See on kõige tõsisem oht maailmale pärast külma sõja lõppu ning veel enam - ma ei ole nõus analüütikutega, kes ühel häälel kordavad, et me naaseme külma sõja aega. Minu arvates naaseme me ohtlikumasse aega, kui külma sõja aeg. Seda seepärast, et külma sõja ajal, igal juhul pärast 1962. aasta Kariibi kriisi, olid USA presidendid ja NLKP peasekretärid väga ettevaatlikud ja püüdsid vältida igasugust sõjalist konfrontatsiooni., mis oleks võinud viia tuumalöökide vahetamise perspektiivini. Ning üldiselt oli külma sõja 30 ja rohkema aasta jooksul status quo.

Putin on pärast Hitlerit  esimene riigitegelane, kes nii avatult teatas oma riigipiiride muutmise kontseptsioonist. Ja analüütikutel tekib loomulik küsimus: milliste vahenditega hakkab ta seda taotlema, juhul kui ta pretendeerib NATO riikide territooriumile?"

Piontkovski sõnul on paradoksaalne, et nimelt Venemaa nõrkus majanduse ja tavarelvastuse osas suurendab tuumasõja ohtu. 

Ta meenutas ka, et oli juba varem öelnud, et 17. aprillil, pärast Krimmi annekteerimist rahvaga suheldes, peab Putin välja tulema mingi uue ideega.

"Kõige selle hitlerliku propagandapildi juures oli puudu üks asi - aaria rassi üleolek. Putin pani selle kõlama: "meil on unikaalne geneetiline kood".

Analüütiku sõnul tuli paar päeva pärast Putini telesaadet üks tema tähtsamaid politolooge ja propagandiste, Vjatšeslav Molotovi lapselaps Vjatšeslav Nikonov, välja "avastusega", et venelased on aaria hõim, kes on pärit Karpaatia mägedest ning on - muidugi rahulikul teel - hõivanud kogu Euraasia ruumi kuni Fort Rossini Californias.

"Siin ongi teile kogu hea uue maailma pilt," ütles Piontkovski.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: