Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vabaerakond lubab riigi rahvale tagasi tuua

Eestis loodi uus erakond - vabaerakond, mille põhiloosung on "Anname riigi rahvale tagasi".

Selleks lubatakse luua sarnased võimalused erakondadele, valimisliitudele ja üksikkandidaatidele.Üldvalimistel lubatakse alandada valimiskünnist, et see poleks kõrgem, kui kolm protsenti. Valimistele tahetakse minna nimekirjaga, kuhu võivad tulla ka need, kes parteisse astuda ei soovi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vabaerakonna asutav koosolek valis partei esimeheks riigikogu liikme ning endise Isamaa ja Res Publica Liidu liikme Andres Herkeli. Erakond tahab riigikogu valimistele minna nimekirjaga, mis on avatud ka neile, kes ei taha erakonnaga liituda.

"Hea on hoida korraga käes lippu ja lilli. Aitäh!" ütles Herkel.

Lill on ka Eesti Vabaerakonna logol - see on Eestimaa kujutist meenutav karikakar. Täna asutatud erakonnal on 650 liiget ja suured ambitsioonid: minna juba kevadel riigikogu valimistele täisnimekirjaga, kus on 125 kandidaati, ja võtta parlamendis viis kuni 15 kohta.

Vastne parteijuht seda liialt suureks suutäieks ei pea.

"Me oleme loomas seda avatud platvormi, et meiega tuleksid kaasa ka need inimesed, kes mingil põhjusel poliitilise erakonnaga liituda ei taha.Sellepärast me nimetamegi end vabaerakonnaks," rääkis Herkel.

Erakonna programmi baasilt hakatakse tegema ka valimisprogrammi. Herkel ütleb, et Eesti elu ei hakata pea peale pöörama, ja et ilmavaatelt on uus partei paremliberaalne.

Küsimusele, mis on Vabaerakonna programmis see, mille poolest Vabaerakond absoluutselt kõikidest teistest erakondadest erineb, vastas Herkel:

"Neid asju on tegelikult palju, aga seesama aktsioon, mida siin tehti - see puudutab erakondade rahastamist -, on kindlasti üks nendest. Me oleme välja käinud idee sellest, et Eestist lahkunud inimeste tagasitoomiseks paremini Eesti ühiskonna mõjuväljale, [tuleb] mõelda välis-Eesti valimisringkonnale."

Partei programmis lubatakse lõpetada erakondade ülerahastamine maksumaksja rahast. Vastasutatud erakonnal tuleb aga hakata nüüd kiiresti raha koguma, sest nende plaan täisnimekirjadega valimistele minna tähendab, et iga kandidaadi eest tuleb tasuda 380 euro suurune kautsjon, ehk partei peab valimisteks koguma ligi 49 000 eurot. Riigilt Vabaerakond toetust ei saa, sest nad pole valimistel varem osalenud. Raha on partei algatusrühm kogunud vaid liikmemaksude ja annetustena .

Uus partei registreeritakse tuleval nädalal.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: