Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Asekantsler: koolivälised üritused on head, kuid manifesteerimist ei tohiks kooli poolt olla

Evald Okase pannoo
Evald Okase pannoo "Rahvaste sõprus" taustal tehtud klassipilt. Autor/allikas: ERR

Haridusministeeriumi teatel ei ole Tallinna Linnamäe Vene Lütseum, mis korraldab 1. klassi laste pildistamisi ajaloomuuseumis nõukogude sümboolika taustal, ühegi seaduse vastu eksinud, kuid sellise manifesteerimisega ei peaks kool samuti tegelema.

Eilne "Aktuaalne kaamera" teatas, et Tallinna Linnamäe Vene Lütseum korraldab 1. klassi laste pildistamisi ajaloomuuseumis nõukogude sümboolika taustal.

Haridusministeeriumi asekantsler Mart Laidmets tõdes Vikerraadio saatele "Uudis+" antud intervjuus, et teatud hämmingut kooli selline tegevus tekitab. Ta rõhutas, et Eesti koolides, nii eesti- kui venekeelsetes, kehtib riiklik õppekava, mida tuleks järgida ja ka kooliväline tegevus peaks olema kooskõlas ühiselt püstitatud eesmärkide ja terve mõistusega.

"Kohati tundub, et seal on tõesti ideoloogilist poolt natuke liiga palju sisse tulnud, sest igasugu vigureid ja nalju võib ka teha ja on hea, kui tegeletakse kooliväliste üritustega, käiakse tutvmas ajalooga või loodusteadustega, aga selline manifesteerimine kindlasti ei tohiks olla selliselt kooli poolt organiseeritud," rääkis Laidmets.

Asekantsler kinnitas, et ühegi seadusepügala vastu kool eksinud ei ole. Samas tõi ta välja, et kooliga ja Tallinna linnavolikogu ning haridusametiga räägiti ka kunagi varem, kui teemaks oli see, et kooli juurde asutatud sihtasutus tegeleb ka teistsuguste õppekavade alusel õpetamisega.

"Sellist seadusepügalat tõesti ei ole, et lapsed ei võiks koolivälisel ajal käia pildistamas teatud dekoratsioonide taustal, teatris, muuseumis või mujal. Pigem on küsimus, kas ja kuidas see on kooli poolt organiseeritud. Siin on küsimus selles, et miks just sinna mindi ja eks me sellega peame tegelema," ütles ta.

"Praegune näide - soovimatus, võib-olla ka võimetus üle minna riigikeelsele õpetusele, et pakkuda korralikku eestikeelset õpet põhikoolis, et lastel oleks võimalik õppida gümnaasiumis või kõrgkoolis ja sarnaselt teistega elus hakkama saada. Need teemad kahjuks on sedasi selle kooli ümber koondunud ja eks iga asja peale on olnud ju vastus varrukast võtta. Aga selline illustreeriv pildimaterjal siiski näitab, et päris korras asjad ei ole," arutles Laidmets.

Tema sõnul saab haridusministeerium algatada koolile riikliku järelevalve, kui on näha, et ei suudeta täita riikliku õppekava näol püstitatud ootusi. "Seal on loomulikult väga suur osa ka konkreetsetel ainetel, aga tegelikult peaks olema tähtis ka üldpädevus, läbivad oskused, mille hulka kindlasti kuulub ka teadlik kodanik. Eks see veidi keeruline on, kui võib-olla üritatakse lastes veidi segadust tekitada sellega," rääkis ta.

Laidmets rõhutas, et muuseumites ja ajaloo erinevate tahkudega tutvumises ei ole midagi halba, aga kui seda kasutatakse kuidagi kurjalt ära, siis see on kurb.

Ta lisas, et õpetajad ei tohi lastele õpetades edasi anda oma isiklikke sümpaatiaid näiteks Teise maailmasõja konfliktipoolte vastu, vaid käsitlema seda teemat laiemalt. "Kindlasti pole õige, kui me hakkame tagantjärele mingeid hinnanguid langetama. Midagi pole teha, kahjuks on see ka meie ühe naaberriigi propagandarelvaks, nii et sellega tuleb äärmiselt delikaatselt, ettevaatlikult ümber käia. See ei ole kindlasti mõistlik, kui hakata selliseid dekoratsioone kasutama klassipiltide tegemiseks, millegi vastu oma tunnete väljendamiseks," rääkis asekantsler.

Tema sõnul peetakse arutelu sellel teemal koolipidajaga edasi. "See on laiem teemadering, mis pole ainult üks klassipilt, vaid tundub, et seal on ka natuke laiemalt vaja teemale läheneda," märkis ta.

Lütseumi direktor Sergei Garanža selgitas pildistamist sellega, et ajalugu peab tundma, kuid midagi rohkemat, lähemalt lastele tutvustatud ei ole. "Nagu ma aru saan, on selgitus see, et tegemist on väga kauni kompositsiooniga ja selle taustal on võimalik ka ajalugu selgitada. Küsimus on selles, kuidas seda ajalugu selgitatakse," ütles Laidmets.

Garanža eesti keele oskuse kohta ütles Laidmets, et koolijuhtide riigikeele oskust nõuab seadus ning Garanža seda oskab.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: