Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus asutas Harjumaal uue kaitseväe harjutusvälja

Tänasel istungil otsustas valitsus asutada Harjumaal Soodla harjutusvälja, kus kaitsevägi plaanib hakata läbi viima eelkõige soomusmanöövervõimega seotud väljaõpet, mida ei mahu korraldama kaitseväe keskpolügoonil.

Harjutusväljal saab pärast selle väljaarendamist hakata läbi viima taktikalisi harjutusi ja lahinglaskmisi mittelõhkeva laskemoonaga, teatas kaitseministeerium.

Kaitseväe väljaõppevõimaluste parandamine on vajalik riigikaitse arengukavas aastateks 2013–2022 ettenähtud Eesti kaitseväe soomusmanöövervõime arendamiseks. Aastatel 2016-18 saabuvad Eestisse Hollandist hangitud jalaväe lahingumasinad CV90 koos toetussoomukitega, et arendada Scoutspataljon välja mehhaniseeritud pataljoniks. Selleks kolib Scoutspataljon Tapa kaitseväelinnakuse, mille ümbruskonnas on parimad võimalused väljaõppeks. Mujal Eestis puuduvad piisavalt suured asustamata alad soomusmanööverüksuste täiemahuliseks väljaõppeks.

Sobivate harjutusväljade valmimine on oluline ka Eestis väljaõppel käivate liitlasvägede üksuste jaoks. Alates 2014. aasta kevadest on Eestis NATO heidutusmeetmena tegutsenud liitlaste soomusüksused, mille täiemahuliseks väljaõppetegevuseks puuduvad täna asjakohased võimalused.

Kaitseminister Sven Mikseri sõnul on Soodla harjutusväli vajalik muutunud julgeolekuolukorras, kus meil on vajalik nii Eesti soomusmanöövervõime kiire arendamine kui ka meile toetuseks tulnud liitlasüksustele hea väljaõppekeskkonna tagamine.

"Soomusmanöövervõime ei moodusta mitte masinad ja laskemoon, vaid kokku harjutanud üksus. Eesti on kaitstud ainult siis, kui meie kaitseväelased saavad piisavalt tõhusat väljaõpet," ütles Mikser. "Ainus alternatiiv oleks mitte harjutada, mis aga ei ole riigikaitse seisukohast vastuvõetav."

Mikser märkis, et kaitseministeerium teeb Soodla harjutusvälja arendamise käigus koostööd piirkonna kohalike omavalitsuste, elanike ja maaomanikega ning ettevõtjate, loodushuviliste ja teiste huvigruppidega.

"Piirkonna inimeste teavitamiseks ja ettepanekute kuulamiseks oleme korraldanud mitmeid avalikke koosolekuid ning kaitseministeerium juba on oma plaane ka vastavalt seal püsititatud küsimustele kohaldanud," ütles Mikser. "Me kavatseme edaspidigi jätkata koostööd kohaliku kogukonnaga, et tagada nende seisukohtade arvestamine edasises protsessis."

Soodla harjutusväli asub Anija ja Kuusalu valla aladel, Soodla jõe ja veehoidla ümbruses. Harjutusvälja pindala on umbes 5865 hektarit, välispiiri pikkus umbes 32 kilomeetrit.

Harjutusvälja asutamise otsus loob aluse, mille põhjal kaitseministeerium saab hakata planeerima ja rajama väljaõppeks vajalikku taristut sellel alal. Soodla arendamiseks koostatava riigi eriplaneeringu tegemisel arvestatakse muuhulgas keskkonnamõjude, sh veekvaliteedi ja loodusväärtuste hindamise tulemusi.

Soodlas planeeritakse taristut ja tegevusi nii, et naabruses asuva Põhja-Kõrvemaa looduskaitseala külastajad saaksid looduses käimist mõistlikus mahus jätkata. Looduskaitseala osal, mis kattub harjutusväljaga, kasutataks masinatega sõitmiseks ainult olemasolevaid teid ja tehakse taktikalisi harjutusi, et mitte takistada looduskaitseala kaitse-eesmärkide saavutamist. Väljaõpet hakatakse harjutusväljal läbi viima aastaringselt, kuid suurem koormus saab harjutusväljal olema hilissügisest kuni suveni, lubas ministeerium.

Soodla veehoidla lõunakallas oli tankodroomina kasutusel juba Nõukogude armee poolt. Soodla veehoidla põhjakaldal asuvat riigimaad on kaitsevägi aastaid kasutanud taktikaliste harjutuste tegemiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: