Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus kuulutas välja Estonian Airi pankroti

{{1451375729000 | amCalendar}}
Estonian Air 1999. aastal.
Estonian Air 1999. aastal. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Harju maakohus kuulutas täna välja AS-i Estonian Air pankroti ja nimetas pankrotihalduriteks Toomas Saarma ja Andrias Palmitsa.

Kohus määras esimese võlausaldajate üldkoosoleku 15. jaanuarile. Pankrotimäärus kuulub viivitamatult täitmisele, ütles maakohtu pressiesindaja Kristina Ots ERR-i uudisteportaalile.

“Lisaks üldkoosoleku toimumisajale on teine oluline kuupäev võlausaldajate nõuete esitamise tähtaeg, mis on kaks kuud peale pankrotimääruse teate ilmumisest Ametlikes Teadaannetes,” märkis Estonian Airi esindav vandeadvokaat, advokaadibüroo Pohla & Hallmägi partner Asko Pohla.

Estonian Airi vastu on nõuded esitanud ühtekokku 222 võlausaldajat ligikaudu 113,5 miljoni euro väärtuses.

Ettevõttel on varasid umbes 11,4 miljoni euro väärtuses.

"Nüüd hakkab juhtuma see, mis on pankrotiseaduses ette nähtud," sõnas Pohla ERR-i raadiouudistele, "pankrotihaldurid hakkavad läbi vaatama veel kehtivaid Estonian Airi sõlmitud lepinguid. Nendest suur osa on vaja lõpetada, sest praktilist tegevust ei toimu. Edasi tegeletakse ka allesjäänud kümne töötaja koondamise küsimustega ning pärast seda hakkavad haldurid tavapäraselt hindama, kuidas on kõige parem võlausaldajate huve kaitsta ning millised on võimalused tehingute tagasivõitmiseks."

15 jaanuaril saab samuti selgeks, milline on pankroti toimkond. Edasi peaks moodustuma pankrotivara ja selle põhjal teevad pankrotihaldurid ettepaneku, kuidas vara võlausaldajatele välja maksta.

Pankrotimääruse peale võivad võlgnik ja pankrotiavalduse esitanud võlausaldaja esitada Harju maakohtu kaudu määruskaebuse Tallinna ringkonnakohtule 15 päeva jooksul pankrotiteate avaldamisest.

Ka võlausaldajad ei saa istuda käed rüpes. Pohla sõnul peaks kõik võlausaldajad korrektselt esitama oma nõuded. "Seda saavad teha kõik võlausaldajaad: ka töötajad, Eesti Vabariik. Edasi toimun nende nõuete kaitsmine, mil saab selgeks, milline nõue lõpuks jääb.

Võlanõude esitamine on Pohla sõnul kohustuslik, sest see kuulub ettevõtja hoolsuskohustuse täitmise alla.

Haldur ei või võlgniku nimel määruskaebust esitada ega võlgnikku määruskaebuse läbivaatamisel esindada. Määruskaebuse esitamine ei peata määruse täitmist.

Pankrotimääruse täitmist ei saa peatada ega ajatada, samuti ei saa muuta pankrotimääruse seaduses sätestatud täitmise viisi ja korda.

Üldkoosolek peab muuhulgas otsustama ka ettevõtte jätkamise või lõpetamise. "Sisuliselt loomulikult kui Estonian Airil enam pole võimalik lennukitega lennata, siis tegevus jätkuda ei saa, aga otsus tuleb ikkagi vastu võtta," selgitas Pohla.

Toimetaja: Marek Kuul, Uku Toom, Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: