Raasuke: Estonian Airi hukkumine oli kindel juba aastal 2012 ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Erkki Raasuke
Erkki Raasuke Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti rahvuslik lennufirma Estonain Air peatas tegevuse 2015. aasta novembris, sest Euroopa Komisjoni otsuse järgi tuli ettevõttel tagastada neile antud ebaseaduslik riigiabi. Endine Estonian Airi nõukogu esimees Erkki Raasuke ütles aga, et tegelikult sai Estonian Airi vältimatu hukk selgeks juba 2012. aasta lõpus, ehkki avalikkust sellest ei teavitatud.

Erkki Raasuke, kelle ülesanne Estonian Airi nõukogu esimehena oli kahjumis ettevõtte restruktureerimine, rääkis Äripäeva raadios, et nägi toona, et laienemisplaan oli ebaõnnestunud ega põhinenud mingil analüüsil.

"Sai tehtud vajalikke muudatusi ja väiksemal kujul ta kuidagi vormi aetud novembriks, aga detsembris läksime esimest korda osa majandusministeeriumi inimestega Brüsselisse Euroopa Komisjoni konkurentsi direktoraati," meenutas ta 2012. aastat.

Raasukese sõnul teadis ta, et riik on pannud varem ettevõttesse omakapitali juurde ja oli küsitav, kas riigiabi võis olla ebaseaduslik.

"Kohtumine kestis 40 minutit ja tulime sealt välja, nii et pidime peaaegu minestama, näost valged. Meile tehti puust ja punaselt selgeks, et pole šanssigi, et tehingud, mis Estonian Airi ümber on toimunud, ei oleks juba ebaseaduslik riigiabi," rääkis Raasuke, kelle sõnul asjast toona avalikkust ei teavitatud, sest ettevõtte juhtimine ei käi ajalehe kaudu.

Brüsselist naasnuna hakati kiiresti koostama plaan B-d, sest nähti, et Estonian Air hukkub. Eesmärk oli selline, et hetkel, kui lennukompanii oma tegevuse lõpetab, oleks olemas koostööpartner, toona oli selleks Flybe Suurbritanniast, kes aitaks panna püsti teise Tallinnas baseeruva lennufirma.

Plaan pandi kokku 2,5 kuuga ja lõpuks läks see valitsuskabinetti. Raasukese ettepaneku taga seisis tema sõnul ka toonane majandusminister Juhan Parts.

"Mulle väga-väga suureks üllatuseks otsustati valitsuskabineti koosolekul teisiti. Jätan detailid ütlemata, see oli diskreetne diskussioon, aga mul jäi hing kinni, kui öeldi, et ei, me peaneme Estonian Airi raha juurde," lausus Raasuke.

"Kui see mõte sündis, arvan, et tõusin püsti ja ütlesin, et ei saa sellist otsust teha, ja üks kommentaar oli, et me oleme Eesti valitsus, kui me tahame, siis kuulutame sõja," meenutas ta, avaldamata, milline minister nii ütles, lisades, et tegu oli kindlasti ka raskest olukorrast tingitud huumoriga.

Samas ei saa Raasukese sõnul tagantjärele öelda, et see oleks olnud vale otsus - Euroopa Komisjon tegi negatiivse otsuse alles 2,5 aastat hiljem ja kogu selle aja sai Estonian Air veel tegutseda ning segadus lükkus edasi.

"See ei olnud minu ettepanek /.../ See lükati ümber ja otsustati - sel hetkel oli teada, et Estonian Air hukkub - ja sinna otsustati raha juurde panna. Aga täna ei saa öelda, et rahvamajanduse laiemast seisukohast oleks see olnud vale," tõdes Raasuke, kes ise oleks toona pidanud vajalikuks Estonian Airi pankrotiavaldus sisse viia.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: