X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Analüütik: päris ükskõikne Putin nn Panama paberite suhtes olla ei saa

Foto: Sputnik/Reuters/Scanpix

Panama lekete skandaal meenutab meteoriiti, mis on kukkunud valimatult kaela nii Lääne kui ka Ida poliitikutele ja ärimeestele, nii lugupeetud inimestele kui ka mitte just kõige parema mainega tegelastele. Kes andmed lekitas, on selgusetu. Tundub, et ka suurimad mängijad on segaduses.

USA-s on välja käidud arvamus, et Panama paberid lekitas Moskva ise, ehkki musta nimekirja on paigutatud ka Putin. Venemaa president kasutab aga enesekaitseks Kremli esmaabipakendist tuntud välisvaenlase kujundit.

"Kõige enam ei pane meie oponente muretsema isegi see, vaid meie paljurahvuselise Venemaa rahva ühtsus. Selleks tehaksegi katseid destabiliseerida olukorda seestpoolt, et sundida meid rohkematele järeleandmistele ja vormida meid oma tahte järgi," rääkis Venemaa president Vladimir Putin.

See kõik meenutab külma sõja aegu, mil nii USA kui Nõukogude Liidu poolel kardeti hulluks läinud kindralit, kes tuumapommid lendu laseb. Nüüd on keegi lekitanud infot, mille lõplikku mõju me veel ei tea. Esimene langeja on Islandi peaminister, löögi all on ka Brittide valitsusjuht. Kas kartma peaks ka Venemaa president?

"Täpselt nii läks, nagu Putini pressisekretär kaks nädalat tagasi hoiatas, et tuleb inforünnak Putini vastu. Nii et pole millegi üle imestada," rääkis Moskva elanik Jevgeni.

"Ma arvan, et meil ei ole täit informatsiooni. Me teame ainult seda, mida meile on lubatud teada. Seega on objektiivselt hinnata väga raske," nentis teine Moskva elanik Mihhail.

"Kui see kõik saab tõestatud, siis loomulikult ei ole selles midagi head. Mis täpselt? Siin ei kritiseeri keegi võime. Seetõttu unustatakse see varsti," ütles Moskva elanik Dmitri.

Vaatlejate arvates päris ükskõikne Putin juhtunu suhtes olla ei saa.

"See, mis teda tõsiselt hirmutada võib, on diplomaatiline isolatsioon, millest ta on suure vaevaga välja tulnud pärast Krimmi annekteerimist, Donbassi ja Malaisia Boeingut ning tänu operatsioonidele Süürias." selgitas Carnegie Moskva keskuse analüütik Aleksander Baunov.

Pole võimatu, et Panama paberite lekitaja jääbki saladuseks. Maailma üldsusel, ka kõrgeimatel riigijuhtidel ja ärimeestel tuleb leppida uue reaalsusega. Saabunud on ajastu, kus anonüümne lekitamine on muutunud lihtsamaks, kui kunagi varem. Kõik, mida sa teed, tuleb tõenäoliselt ka välja, küsimus on vaid millal, millises ulatuses ja olukorras.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: