Washington Post: Venemaa eriteenistused ahistavad süstemaatiliselt USA diplomaate

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
USA suursaatkond Moskvas. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Ajalehe The Washington Post teatel on Venemaa luureteenistused nii Moskvas kui ka mujal Euroopa pealinnades viinud läbi süstemaatilist USA diplomaatide ahistamiskampaaniat.

Lisaks diplomaatidele endile on sellise käitumise ja mõnikord ka ähvarduste osaliseks langenud ka saatkonna tavatöötajad ning isegi diplomaatide või töötajate pereliikmed. Olukord oli mingil hetkel nii tõsine, et Moskvat külastanud riigisekretär John Kerry nõudis president Vladimir Putinilt otsesõnu sellise tegevuse lõpetamist, kirjutas ajaleht.

Teema tuli jutuks ka äsjasel Euroopas paiknevate USA suursaadikute kohtumisel Washingtonis, kus diplomaadid nentisid, et Venemaa luuretöötajate töö USA saatkondade personali ahistamisel oli pidev ning juhtumite seas oli nii veidraid kui ka tõeliselt hirmutavaid intsidente.

Osa ahistamisest olevat täiesti rutiinne: diplomaatide või nende pereliikmete pidev jälitamine, kutsumata külaliste
saabumine USA diplomaatide üritustele või maksmine meediatöötajatele, et viimased diplomaatide kohta negatiivseid lugusid kirjutaksid.

Kuid osa viimase aja juhtumitest olevat juba ületanud piiri ning kaldunud otseselt kuritegelikule teele. Ajalehe kätte
jõudnud ametkondlikes ja salajastes memodes kirjutavad ametnikud ka põhjalikematest Vene ahistamismeetoditest. Näiteks sellest, kuidas diplomaatide kodudesse oli öösel sisse murtud, et seal siis mööblit ümber paigutada või lampe ja televiisoreid mängima panna ning seejärel kaduda. Üks diplomaat teatas aga, et "öine külaline" oli tema elutoa vaibale roojanud.

Kõige tõsisem olevat ahistamine Moskvas, kus diplomaatide autorehve katki torgatakse ning kus liikluspolitsei saatkonna autosid üliaktiivselt kontrollib. Endist suursaadikut Michael McFauli jälitasid aga pidevalt valitsuse palgal olevad "protestijad" ning luuretöötajad jälitasid tema koolis käivaid lapsi.

Selline käitumine pole ainuüksi viimase aja nähtus. Raporteid lugenud ametnike kinnitusel leidis president Barack Obama esimesel ametiajal aset juhtum, kus Vene eriteenistuse kaastöötajad murdsid sisse USA Moskva suursaatkonna kaitseatašee elukohta ja tapsid seal diplomaadi koera.

Kuid pärast 2014. aasta Ukraina kriisi on USA diplomaatide ahistamine Moskvas kasvanud märkimisväärselt ning seda asjaolu kinnitas Washington Postile ka riigidepartemangu pressiesindaja John Kirby.

Washingtonilt nõutakse jõulisemat tegutsemist

Välisministeerium on sellise tegevuse ennetamiseks ka meetmeid kasutusele võtnud, näiteks saavad kõik Euroopasse suunduvad USA diplomaadid eraldi koolituse, mis puudutab just nimelt valmisolekut kõikvõimalikeks Venemaa poolt suunatud ahistamisjuhtumiteks.

Obama administratsioonis olevat arutatud, kuidas sellisele tegevusele vastata, ja lõpuks otsustati samaväärsete meetmetega mitte vastata.

Märtsis Moskvat külastades rääkis välisminister Kerry sellel teemal ka president Putiniga. Viimane polevat mingeid lubadusi andnud ning luureteenistuste tegevus jätkus. Nüüd nõuavad USA diplomaadid, et välisministeerium rohkem tegutseks.

Euroopaga seotud diplomaatiaga tegelevad Kongressi liikmed ootavad Washingtonilt samuti jõulisemat vastust.

"Probleem on selles, et sellel pole olnud Venemaa jaoks mingeid tagajärgi," märkis vabariiklasest rahvasaadik Mike Turner, kes on ka NATO parlamentaarse assamblee president. "Administratsioon jätkab oma tegevust lähtudes petlikust eeldusest, et Venemaa võiks olla meie partner. Nad ilmselgelt ei taha meie partnerid olla, nad on meid ära märkinud kui vaenlasi ning me peame sellisteks suheteks ettevalmistusi tegema."

Venemaa Washingtoni suursaatkonna pressiesindaja saatis ajalehele kommentaariks kirja, kus nenditi, et halvenenud suhted kahe riigi vahel on tekitanud probleeme ka diplomaatilistest suhetes. Halvad suhted aga polevat sündinud Vene poole algatusel ja kirjas süüdistati hoopis USA-d Vene diplomaatidele probleemide tekitamises. "Vene pool pole kunagi tegutsenud proaktiivselt, et USA diplomaate kuidagi negatiivselt mõjutada," teatas kõneisik.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: