Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

FOTOD ja VIDEO | Vanematekogu tegi ettepaneku esitada presidendikandidaadiks Kersti Kaljulaid

{{1474974542000 | amCalendar}}

Laia toetusega presidendikandidaati otsiv riigikogu vanematekogu tuli teisipäeval uuesti kokku ja riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul tehti ettepanek esitada presidendikandidaadiks Kersti Kaljulaid.

"Oleme teinud Kersti Kaljulaiule ettepaneku olla preidendikandidaat riigikogus 3. oktoobril. Soovime talle edu ja usume, et Eesti saab järgmisel teisipäeval presidendi," ütles Eiki Nestor pärast koosolekut.

"See vastutus on meeletu, aga ma võtan selle vastu," sõnas Kaljulaid pressikonverentsil. "Ma võtan täna selle vastutuse kohtuda riigikogu fraktsioonidega ja siis näeme, mis saab. Ma ei kahetse seda otsust," lisas ta.

"Vanematekogu on arutanud ja nad arvavad, et mul on olemas see toetus," ütles Kaljulaid. Kaljulaiu sõnul võttis temaga kandidatuuri osas ühendust täna Eiki Nestor.

Homme kohtub Kersti Kaljulaid riigikogu fraktsioonidega ning Nestori sõnul selgub lõplik toetus Kaljulaiule homme õhtuks. "Toetuse baas Kaljulaiule on piisav, et olla täna siin teie ees pressikonverentsil," ütles Nestor.

"Meie kaalutlused olid järgmised: esimene kaalutlus oli eile, et eesmärk on esmaspäeval valida ära president. Järgmisena me hindasime, mis võimalused on. Olukord on erinev kõigist varasematest, olukord on keeruline kõigile neile inimestele, kellega erakonnad on suhelnud ja kellest ka on räägitud ajakirjanduses või kuskil mujal," rääkis Nestor pressikonverentsil.

"Vanematekogu eripära on see, et seal on kuus liiget. Püüame saavutada võimalikult hea ja konsensusliku tulemuse kõigi vahel, olenemata sellest, kas neil on riigikogus seitse või 30 liiget," lisas ta.

Fraktsioonid kinnitavad toetust

Keskerakonna liige Arvo Sarapuu usub, et Kaljulaiu taha koondub kogu Keskerakonna fraktsioon. Jüri Ratas ütles aga, et kõik fraktsiooni liikmed Kaljulaidu ilmselt ei toeta. "Usun, et enamus on Kaljulaiu taga. 27 häält ei ole, aga suur enamus on," märkis ta.

"Julgen öelda, et Kaljulaiul on kogu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni toetus," ütles ka IRL-i liige Priit Sibul.

EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ütles, et vaimustuses tema erakonnakaaslased ei ole, kuid Kaljulaid võib nende toetusega arvestada. "Tuleb meilt kuus või seitse häält pole hetkel oluline."

Kaljulaiu taga on ka sotside fraktsioon. Vabaerakond ja Reformierakond soovivad enne toetuse üle otsustamist Kaljulaiuga kohtuda.

Vaata pressikonverentsi Kersti Kaljulaiu ja Eiki Nestoriga:

Kandidaatidena nimetati Jüri Luike ja Kersti Kaljulaidi

Isamaaliidu ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv riigikogu liige Siim Kiisler tunnistas varem ERR-ile, et kandidaatidena on nimetatud Kersti Kaljulaidu ning diplomaati ja Kaitseuuringute Keskuse juhti Jüri Luike.

"Nad on kindlasti nende nimede hulgas, kes on läbi käinud. Ma loodan, et saadakse kokkuleppele. Meil on fraktsioon sel teemal juba kaks korda kogunenud. On arutatud paari nime, kes meie fraktsioonile on sobivad. Pigem on küsimus, kas teistele ka sobivad," ütles Kiisler.

Kiisler nentis, et pealesurumise õhkkonda ei saa praegu olla ja kedagi vägisi armsaks teha. "Me peame aru saama, et isegi kui kedagi väga survestatakse, siis hääletuskasti juures on igaüks oma sedeliga jälle üksi. Ja sellepärast peab see kandidaat olema ehedalt vastuvõetav kõigile. Muidu oleme pärast uuesti lõhkise küna ees," rääkis Kiisler.

Keskerakonna fraktsiooni liige Peeter Ernits ütles päeval, et nende fraktsioon on selles küsimuses lõhki. "Mitte ainult meie fraktsioon, vaid ka Reformierakonna fraktsioon."

Ernits ütles, et hoiduda tuleks poliitilise taustaga kandidaadi otsimisest.

Ernits märkis, et keskfraktsioon kandidaati otseselt arutanud ei olegi. "Seda tehakse kinniste uste taga ja üritatakse leida selline frankfurter-president, kellele püütakse 68 allkirja saada," ütles ta. Ernitsa hinnangul ei pruugi allkirjad pidada, nimetades kiirkorras presidendi valimist farsiks.

Laiapõhjalise toetusega kandidaat võiks Ernitsa sõnul olla inimene, keda toetab vähemalt 80 saadikut. Kaljulaidu ja Luike nimetas ta IRL-i aktiivseteks liikmeteks.

Fraktsiooni juhtide osavõtul teisipäeval kell 13 alanud arutelu katkes veidi enne kella 14, et riigikogulased saaksid osaleda komisjonide töös.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: