Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti ametnikud mõistatavad, kuidas tõlgendada Trumpi poolt tehtud küllakutset

Briti peaminister Theresa May Downing Street 10 uksel.
Briti peaminister Theresa May Downing Street 10 uksel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti valitsusametnikud on väidetavalt hämmingus seoses peaminister Theresa May ja USA presidendiks valitud Donald Trumpi telefonivestluse ajal viimase poolt tehtud küllakutsega.

Nimelt pakub bürokraatiatraditsioone au sees pidavatele Briti ametnikele peamurdmist ja natuke ka huumoriainest Trumpi järgnev Mayle öeldud lause: "Kui sa USA-sse peaksid reisima, siis anna mulle teada." Küsimuseks on nüüd see, kuidas peaks sellist küllakutset ametlikult tõlgendama, sest näiteks peaministri riigivisiidid maksavad sadu tuhandeid naelsterlingeid ning nende ettevalmistamiseks kulub kuid, kirjutab Guardian.

Trumpi ja May 10 minutit kestnud telefonivestluse transkriptsioon lekkis hiljuti avalikkuse ette. May ja Trump kinnitasid mõlemad, et USA ja Ühendkuningriigi lähedased suhted on endiselt elujõulised ning Trump tõi esile ka mitmeid asjaolusid, miks Suurbritannia talle südamelähedane on - näiteks see, et tema ema Mary oli sündinud Šotimaal ning et nende peres ollakse väga heal arvamusel Briti kuningannast, keda Trump palus samuti tervitada.

Briti valitsuse pressiesindaja ütles teema kommentaariks, et Trump tegi peaministrile sõbraliku ettepaneku tulla külla võimalikult peatselt.

Seoses USA ja Suurbritanniaga on viimasel ajal palju räägitud seda, et Trumpiga on New Yorgis kohtunud juba üheks Brexiti eestvedajaks olnud Ühendkuningriidi Iseseisvuspartei (endine) liider Nigel Farage, kes kinnisvaramagnaati ka valimiskampaania ajal toetamas käis.

Farage on kohtumisele järgnenud intervjuudes öelnud, et Briti valitsus võiks kasutada ära tema lähedasi suhteid Trumpiga ning teha temast nö vahemehe Washingtoni ja Londoni vahel. Briti valitsus on aga selle ettepaneku tagasi lükanud ning ka Trumpi meeskond pole seda väga tõsiseltvõetavaks variandiks pidanud. Näiteks Trumpi endine kampaaniajuht Corey Lewandowski märkis hiljuti, et president Trump saab tulevikus ka ilma vahemeesteta Suurbritanniaga lähedasi suhteid arendada. "Ühendkuningriigil on üks juht ja Nigel ei ole see juht," nentis ta Buzzfeedile.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: