X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vseviov: 20 aastaga on purustatud nii mõnigi rekord

Eesti ringhäälingute liit andis laupäeva õhtul oma aastaauhinna - Kuldmikrofoni - ajaloolane David Vseviovile, kelle autorisaade "Müstiline Venemaa" on Vikerraadio eetris kõlanud juba paarkümmend aastat. Laureaadi enda kinnitusel on saade püstitanud ka maailmarekordeid.

20 aastaga on David Vseviovil kujunenud traditsiooniks enne saate salvestust istuda korraks maha mõnda raadiomaja lähedal asuvasse kohvikusse ja vaadata läbi saate materjal, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Nende märkmete läbivaatamiseks ma orienteeruvalt arvestan pool tundi ja vaat, siis ma olen juba selles meeleolus, siis on Tallinn jäänud seljataha, siis ma olen aastas 1920-30 ja lähen raadiomajja," selgitas Vseviov.

"Müstiline Venemaa" algas koostöös Terje Sootsiga. Algusaastatel oli see vestlus toimetaja ja David Vseviovi vahel. Saade on olnud üks kuulajate lemmikutest algusest peale.

"Võib-olla kõige üllatavam on olnud, kui palju on räägitud, et see saade on olnud kuidagi kõrvalabivahend kuskil joostes metsas või tegeledes köögis mingisuguste toimetustega. Hiljuti üks tuntud spordikommentaator ütles mulle, et ta teab täpselt, et selle 40 minuti jooksul ta läbib vii kilomeetrit, nii et ta mõõdab oma distantsi selle saate pikkusega," ütles tuntud ajaloolane.

20 aastaga on purustatud nii mõnigi teemarekord. "Ma ei usu, et ükski raadiojaam on pühendanud Bütsantsi keisritele 118 saadet. Nii et me oleme kindlasti maailmarekordi omanikud," tunnistas Vseviov.

"Ja ükskord, sellest on ka natukene aega möödas, tuli ettepanek, muidugi mitte ametlik ettepanek, et kas selle sarja ei võiks omandada Soome raadio. Et nad võiks tõlkida ja keegi näitleja või ajaloolane loeb sisse, aga see on mõttetu, selle pärast, et see on niisugune tekst, mis käib minust läbi," rääkis saatejuht.

Praegu on David Vseviov oma sõnul uppunud Venemaal tehtava kino temaatikasse. "Sest see on nii huvitav ja ma ei teeks seda, kui mul endal poleks huvitav. Ma ei ole ju neid filme, enamust neist ju näinud ja nüüd tänu Vikerraadiole on see võimalus, et on FB koduleht ja ma olen sinna ka neid vanu filme ülesse pannud nii, et kes nende vastu huvi tunneb - ja paistab, et neid inimesi on -, saavad neid filme seal ka lihtsa vaevaga järele vaadata," lausus ta.

Vseviov rõhutas, et ükskõik millest ta oma saadetes ka räägib, on eesmärk üks - mõista inimest.

"Mõista inimest teatud situatsioonides, mis juhtub siis, kui inimene on nakatunud hirmu, mis juhtub siis, kui võim on autoritaarne. Kuidas inimesed, kes ei kartnud midagi, muutuvad täielikult hirmust teovõimetuteks ja nii edasi. Nii et Venemaa on lihtsalt suur, ta on hea elevant, mis võimaldab midagi mõista, näidata ja aru saada. Nii et väga paljus need asjad, mis jutu variandis puudutavad Venemaad, on kuskil salaplaanis mõeldud Eesti õppetundidena või hoiatussignaalideks, ütleme siis niimoodi," toonitas Vseviov.

Armastatud raadiosaade "Müstiline Venemaa" jõudis selle aasta novembris 700. saateni ning veebruaris 2017 täitub 20 eetriaastat. Saate materjalide põhjal on ilmunud raamatusari "Venemaa - lähedane ja kauge" ja raamat "Bütsantsi keisrid". 2004. aastal pälvis David Vseviov saatesarja ja raamatute eest Eesti Vabariigi kultuuripreemia.

David on pälvinud Valgetähe V klassi teenetemärgi, Koosmeele auhinna, Aadu Luukase missioonipreemia. Ta valiti 2010. aasta arvamusliidriks. 2016. aastal on David Vseviov üks 50 Euroopa Kodaniku auhinna laureaadist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: