Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soini: Euroopa julgeolekut õõnestavaid pingeid põhjustab Venemaa tegevus

Soome välisminister ja Põlissoomlaste juht Timo Soini
Soome välisminister ja Põlissoomlaste juht Timo Soini Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome välisminister Timo Soini kritiseeris kolmapäeval parlamendis peetud kõnes Venemaad Euroopa julgeoleku õõnestamise eest. Soini hinnangul peitub ka pingelise olukorra lahendamise võti Moskvas.

"Euroopa julgeolekusituatsiooni pingestumise tekitajaks on Venemaa tegevus. See pinge avaldab tuntavat mõju ka Läänemere regioonile," vahendas Helsingin Sanomat välisministri sõnu.

Soini arvates on parlamendi välisasjade komisjon nentinud välis- ja julgeolekupoliitika aruande puhul tabavalt, et "pinge Läänemere regioonis ei sõltu sealsetest teguritest".

Välisminister toonitas muuhulgas, et pingete suurenemise põhjuseks pole ka NATO poolt oma liikmesriikide toetamiseks astutud sammud. Samuti polevat NATO sammud Soini hinnangul võrreldavad Venemaa tegevusega.

"Me ei ole olukorras, kus justkui mõlemad osapooled oleksid natuke süüdi. Võtmed pingete maandamiseks asuvad Moskvas," nentis Soome välisminister.

Soini rõhutas, et Venemaa on Krimmi annekteerimise ja Ukraina kõigutamisega rikkunud keskseid julgeolekupõhimõtteid. "Sellega ei saa leppida. Mõjupiiride Euroopa koht on mineviku ajaloos."

Soini märkis, et head suhted Venemaaga on Soome jaoks loomulik eesmärk. "Kuid on oluline püsida nende kesksete põhimõtete juures, millele on rajatud euroopalik julgeolekusüsteem. Vägivalla jaoks pole seal kohta ning selle kasutamisega ei saa leppida."

Ministri arvates saadakse Soomes peamistest välis- ja julgeolekupoliitilistest küsimustest üsna üksmeelselt aru. Euroopa Liit on Soome jaoks oluline julgeolekuühendus ning selle tegutsemisvõime parandamine on oluline.

"Euroopa Liit on asunud otsustavalt arendama oma julgeoleku- ja kaitsepoliitikat. Sellest arengust tahame me osa võtta," lausus Soini ja lisas, et see, kui Euroopa võtab oma julgeoleku eest suurema vastutuse ning üritab stabiliseerida ka oma lähipiirkonda, on mõistlik ja õiglane.

Soini sõnul puudutavad välis- ja julgeolekupoliitika aruande kesksed seisukohad Soome liitlassuhteid.

"Eriti rõhutame süvenevat koostööd Rootsi ja Ameerika ühendriikidega, samuti suurenevat partnerlust NATO-ga. NATO liikmesuse taotlemine on Soome seisukohalt võimalik ning sellest võimalusest tasub kinni hoida. USA tähendus Euroopa julgeoleku jaoks on keskse tähtsusega ning see ei muutu ka siis, kui vahetub Valge Maja peremees," rääkis Soini.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: