Uuring: tööjõupuudus survestab tänavu palku tõstma
Tänavu veavad palgatõusu peamiselt juhid ja tippspetsialistid, kuid töötasu kasvu on oodata ka müügitöötajail, oskustöölistel ja lihttöölistel. Palkasid surub ülespoole eelkõige vajalike töötajate puudus, selgus kolmapäeval avaldatud Palgainfo Agentuuri töötasude uuringust.
Uuringu kohaselt jääb keskmine töötasu muutus selle aasta esimeses pooles nelja kuni üheksa protsendi piiresse, kuid see ei puuduta kõiki organisatsioone ega töötajaid.
Palgatõusu veavad peamiselt kõrgemapalgalised juhid ja tippspetsialistid, kuid aasta esimeses pooles on oodata kolme- kuni üheksaprotsendilist palgatõusu ka osal müügitöötajaist, oskustöölistest ja lihttöölistest. Palkasid surub ülespoole eelkõige vajalike töötajate puudus, mis teravdab tööandjate vahelist konkurentsi ning paneb madalapalgalised töötajad tööturul aktiivsemalt liikuma.
Müügi- ja teenindustöötajate mediaannetotöötasu oli eelmise aasta sügisel 512 eurot, unistuste mediaanpalk aga 930 eurot kätte. Lihttööliste mediaannetotöötasu oli 556 eurot, netopalgasoov aga 943 eurot (mediaan), mis on küll saadavast palgast märksa suurem, kuid jääb keskmisele töötasule ja palgaootusele üsna palju alla.
Keskmine netotöötasu oli uuringu andmetel eelmise aasta oktoobris 956 eurot, mediaan 838 eurot. Keskmine netopalgaootus oli 1456 eurot, mediaan 1200 eurot kätte. Töötajate palgaootus on tavapäraselt 30 protsenti suurem kui saadav töötasu ja iseloomustab palka, mille pärast enamik töötajatest on valmis töökohta vahetama, sealhulgas ka mõnele muule ametile liikuma.
Oma palgaga toimetulevate töötajate osatähtsus on kasvanud kõigis ametirühmades, ka müügitöötajate ja lihttööliste seas. Vaatama sellele ei tule ligi pooled müügitöötajad ja lihttöölised oma palgaga majanduslikult toime. Kehv toimetulek vähendab töötajate lojaalsust ja sunnib ringi vaatama paremate teenimisvõimaluste järele.
Palgainfo Agentuur küsitleb tööandjaid, töötajaid ja tööotsijaid kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Seekordne uuring viidi läbi novembris 2016 ja selles osales 11 255 töötajat ja tööotsijat ning 404 organisatsiooni. Agentuuri uuringud on osalejate arvult kõige suuremad tööturu- ja palgauuringud Eestis.
Toimetaja: Karin Koppel