Austria valitsus leppis kokku burkakeelu kehtestamises

Hidžab (üleval vasakul), nikaab (üleval paremal), tšador (all vasakul) ja burka (all paremal).
Hidžab (üleval vasakul), nikaab (üleval paremal), tšador (all vasakul) ja burka (all paremal). Autor/allikas: AFP/Scanpix

Austria nn suure koalitsiooni valitsus kiitis heaks otsuse, mille kohaselt keelatakse kogu nägu katva riietuse kandmine avalikus kohas. Sisuliselt tähendab see otsus osade mosleminaiste poolt kantud riietusesemeste nagu burka ja nikaabi keelustamist.

Valitsusse kuuluvad paremtsentristlik Rahvapartei (ÖVP) ja vasakpoolne Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPÖ) leppisid esmaspäeva hilisõhtul kokku reformiplaanis, milles keskendutakse uute töökohtade loomisele, majanduskasvu tagamisele ja haridusele. Otsus tehti hoolimata ohust, et reformiga kaasnevad tülid võivad tuua kaasa ennetähtaegsed parlamendivalimised, vahendsid Die Welt, Politico ja Yle.

Reformiplaani üheks osaks on ka uued julgeolekumeetmed, millega muudetakse varjupaigataotlejate kontroll põhjalikumaks, ning integratsiooniprogramm, mille raames eraldatakse rohkem ressursse saksa keele õpetamiseks ning mille üheks meetmeks on ka burkakeeld.

Integratsiooniprogrammi eestvedajaks on olnud Rahvaparteisse kuuluv välisminister Sebastian Kurz, kelle sõnul aitab selliste "antisotsiaalsete sümbolite" nagu burka keelamine integreeruda neil migrantidel, kellel lubatakse jääda". Samuti avaldas Kurz heameelt selle üle, et vahepeal kahtleval seisukohal olnud SPÖ asus lõpuks ikkagi julgeoleku- ja integratsioonimeetmeid toetama.

Liidukantsler Christian Kern omakorda ütles, et otsusega soovitakse seda, et "riigi 60 000 moslemit ei tunneks end olevat väljaspool ühiskonda".

Analüütikute hinnangul võib valitsuse otsuse taga näha ka soovi võita valijaid tagasi paremäärmuslikuks peetud Austria Vabadusparteilt (FPÖ).

Esimene "burkakeelu" kehtestanud riik Euroopas oli Prantsusmaa, kus seda tehti juba 2010. aastal. Järgnesid Belgia ja Bulgaaria. Hollandis on aga osa rahvasaadikuid esitanud eelnõu, millega ei keelataks burka kandmist avalikus kohas täielikult, vaid keeld puudutaks vaid kindlaid julgeolekuga seotud olukordi.

Jaanuari alguses teatas Maroko meedia, et kuningriigi võimud keelasid julgeolekukaalutlustel kogu nägu katvate moslemirüüde impordi, tootmise ja müügi, sest "bandiidid on korduvalt kasutanud seda riideeset kuritegude toimepanekuks".

Maroko kuningas Mohammed VI pooldab mõõdukat islamit ja suurem osa naisi eelistab kanda hidžaabi, mis jätab näo katmata. Salafistide ringkondades ja riigi konservatiivsemas põhjaosas kantakse ka nikaabi, mille puhul paistavad välja ainult silmad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: