Erakondade reitingutes olulisi muutusi ei ole

Märtsis kasvas kuu varasemaga võrreldes enim Reformierakonna ja langes EKRE toetus.
Märtsis kasvas kuu varasemaga võrreldes enim Reformierakonna ja langes EKRE toetus. Autor/allikas: Riigikantselei

Uuringufirma Kantar Emor uuringujuhi Aivar Voogi kinnitusel erakondade reitingutes märtsis veebruariga võrreldes olulisi muutusi ei ole.

"Jätkuvalt juhivad erakondade reitingute edetabelit võrdsel positsioonil Keskerakond ja Reformierakond. Kui vaadata tulemusi kümnendkoha täpsusega, siis nende erakondade reitingute vahe on vaid 0,3 protsendipunkti," ütles Voog.

Pikemaajalises trendis on Voogi sõnul mõnevõrra langeva trendiga valitsusse kuuluva Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) toetus, vastupidises suunas liigub aga Reformierakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) reiting.

"Eelnevast tulenevalt jätkab valitsuskoalitsiooni summaarne reiting langust - see on nüüd märtsis 47 protsenti," tõdes Voog.

"Praeguse valitsuskoalitsiooniga on enam rahul suurte linnade keskmist sissetulekut omavad elanikud. Kõige enam võiksid rahul olla mitte-eestlased, kelle hulgas koalitsiooni summaarne reiting ületab 90," sõnas Voog.

Valitsuskoalitsiooni juhtiva Keskerakonna ja opositsioonilise Reformierakonna toetus märtsis sisuliselt võrdsustus, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Keskerakonda toetas uuringu kohaselt 26,5, Reformierakonda 26,2, SDE-d 14,5, EKRE-t 14,1, Vabaerakonda 9,6 ning IRL-i 6,3 protsenti küsitletutest.

Ülejäänud erakondade toetus jäi allapoole 5-protsendilist valimiskünnist.

Võrreldes veebruariga tõusis Reformierakonna toetus 1,4 ja EKRE toetus 0,9 protsendipunkti. Vabaerakonna toetus ei muutunud, SDE toetus langes 1, IRL-i toetus 0,8 ja Keskerakonna toetus 0,1 protsendipunkti.

Oma eelistust ei osanud märtsis öelda 26,5 protsenti küsitletuist ehk 5,8 protsendipunkti võrra rohkem kui veebruaris.

Valitsuskoalitsiooni toetus oli märtsis 47,3 protsenti ehk 1,9 protsendipunkti võrra väiksem kui veebruaris.

Erakondade reitinguprotsendid on näidatud nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Antud andmete näitamise viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega.

Kokku küsitles Kantar Emor veebiintervjuude teel 3.-13. märtsini 884 valimisealist kodanikku vanuses 18-74 aastat.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: