Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tusk saatis liikmesriikidele juhised Brexiti läbirääkimisteks

{{1490946060000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk avalikustas reedel oma kava Brexiti kõnelusteks, tõrjudes Briti peaministri Theresa May taotlust pidada paralleelselt kõnelusi uute suhete üle.

Tuski kava näeb ette "järkudes lähenemist", mille prioriteediks on korrapärane lahkulöömine 2019. aastal.

"Euroopa Ülemkogu jälgib tähelepanelikult edusamme ja teeb kindlaks, millal on jõutud sammudeni, mis võimaldavad minna edasi kõnelustele tulevaste suhete üle," seisab avalikustatud kavas.

Kava saadetakse nüüd, kaks päeva pärast ametliku taotluse esitamist Brexitiks, EL-i 27 liikmesriigile.

Lepet tulevaste kaubandussuhete kohta ei ole võimalik sõlmida enne Suurbritannia lahkumist 2019. aastal, rõhutab EL.

"Läbirääkimistel võidakse ka määrata kindlaks üleminekulepped Euroopa Liidu huvides ning vastavalt vajadusele luua sildu tulevaste suhete raamistikule," seisis dokumendis. Need aga peaksid kehtima piiratud aja ning vastavalt EL-i reeglitele koos "kehtivate EL-iregulatoorsete-, eelarveliste-, järelevalve-, ning jõustamisinstrumentidega".

EL teeb kõik endast oleneva, et jõuda "konstruktiivse" Brexiti kokkuleppeni, kuid on valmis ka võimalikeks erimeelsusteks, lisati dokumendis.

Tusk: Euroopa julgeolekut ei saa kasutada kauplemisvahendina

Euroopa Liit tahab Suurbritannialt kindlasti lubadust, et London maksab varasemates kokkulepetes kinnitatud miljardid eurod Liidu ühiskassasse. Prioriteet on ka võrdsete õiguste tagamine ühenduse kodanikele, kes saareriigis elavad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaks päeva tagasi Brüsselisse saadetud kirjas viitas Theresa May korduvalt, et koostöö Euroopa julgeoleku nimel võib muutuda nõrgemaks, kui lepet ei tule.

Euroopa Ülemkogu president end sellest häirida ei lasknud.

"Tean Theresa Mayd ja tema lähenemist teemasse piisavalt hästi. Seepärast välistan igasuguse tõlgendamise ja spekulatsiooni, et koostööd julgeoleku üle saab kasutada kauplemisvahendina. See peab olema valearusaam. Meie partner on tark ja sünnis ja seepärast olen veendunud, et keegi ei ole huvitatud selle kasutamisest kauplemisvahendina," rääkis Tusk.

Malta peaminister: kodanikud pole vahetuskaup Brexiti kõnelustel

Euroopa Liit ja Suurbritannia ei tohi läbirääkimistel Brexiti üle kasutada oma kodanikke vahetuskaubana, ütles Malta peaminister Joseph Muscat reedel.

"Me peame tagama, et kodanikke ei kasutata vahetuskaubana kummagi poole poolt," ütles EL-i eesistujariigi valitsusjuht pärast kõnelusi Euroopa Ülemkogu presidendi Donald Tuskiga Suurbritannia lahkumise üle ühendusest.

EL: Hispaanial on Gibraltaril EL-i seaduste asjus kaasarääkimisõigus

Hispaanial on õigus öelda, kas pärast Brexitit sõlmitavad kokkulepped kehtivad ka Briti territooriumil Gibraltaril, mille pärast on London ja Madrid 300 aastat tülitsenud, seisab Euroopa Liidu juhistes.

"Pärast Ühendkuningriigi liidust lahkumist ei kehti ükski EL-i ja Ühendkuningriigi kokkulepe Gibraltari territooriumil ilma Hispaania Kuningriigi ja Ühendkuningriigi nõusolekuta," seisab Brexiti-kõneluste kavas, mida tutvustas reedel Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk.

Pürenee poolsaare lõunatipus asuv ning alates 1713. aastast Suurbritanniale kuuluv Gibraltar on olnud aastasadu kahe riigi vaidluste objektiks.

Hispaania on teinud ettepaneku, et Gibraltaril lubataks jääda jagatud suveräänsuse hinnaga Euroopa Liitu, kuid sealsed elanikud on hääletanud 1967. ja 2002. aasta referendumil Suurbritannia koosseisu jäämise poolt.

EL-i allesjäänud 27 liikmesriiki peaksid Brexiti-kõneluste kava vastu võtma 29. aprilli tippkohtumisel.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: