Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maasikas: rahaküsimus saab Brexiti läbirääkimitsel keeruliseks teemaks

Matti Maasikas
Matti Maasikas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas ütles intervjuus ERR-i raadiouudistele, et Brexiti läbirääkimistel võib raha puudutav osa saada keeruliseks teemaks.

"Kindlasti selle lahkumise rahaline külg, ehk niinimetatud arve, Ühendkuningriigi üles jäävad kohustused liikmesriigina - see saab kindlasti olema keeruline läbirääkimisküsimus," lausus Maasikas.

Vabakaubanduslepingut enne lahkuslepingut arutada ei saa. "Vabakaubanduse leping on selline leping, mida saab sõlmida alles pärast seda kui Ühendkuningriik on Euroopa Liidust lahkunud, sest Euroopa Liit ei saa oma liikmesriigiga alla kirjutada kaubanduslepet, Euroopa Liit on kaubandusblokk," selgitas Maasikas.

"Kõigepealt räägitakse läbi lahkumisleping, lahkumise tingimused. Need on Ühendkuningriigi kohustused, ehk siis see niinimetatud arve, kodanike õiguste tagamine, kus Euroopa Liit soovib väga tugevaid garantiisid seniste õiguste jätkumiseks. Lahkumislepingu teemadeks on veel piir Iirimaa saarel. Ja alles siis, kui lahkuslepingu läbirääkimistel on saavutatud piisavalt edu, hakatakse rääkima tulevasest suhtest," sõnas Maasikas.

Suur küsimus läbirääkimiste käigus saab Maasika sõnul olema see, millal hakatakse sellest kaubandusleppest rääkima.
Maasikas märkis, et peale kaubanduslepingu on Euroopa Liit valmis tihedaks koostööks ka terrorismivastases võitluses, sise- ja justiitsküsimustes, kaitse- ja julgeolekualal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: