Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EV100 raamatuhange nurjus

{{1491913620000 | amCalendar}}
Ev 100 logo.
Ev 100 logo. Autor/allikas: ev100.ee/

Esmaspäeval kukkunud Eesti Vabariigi juubeli raamatusarja hanke tähtajaks ei laekunud ühtegi pakkumust.

Korduvalt edasi lükatud ja vahepeal pisiparandusi läbi teinud EV100 raamatuhange kukkus ka poolteist kuud pärast esimest tähtaega läbi - pakkumisi üheltki kirjastuselt 44 teosest koosneva mammutsarja avaldamiseks ja turundamiseks ei laekunud.

"Raamatusarja hankele ei tulnud pakkumisi. Asume ette valmistama uut hanget uute tingimustega," teatas EV100 toimkonna kommunikatsiooniekspert Merje Klopets ERR-ile napis kirjalikus teates.

Hanketingimused olid koostatud selliselt, mis andis võimaluse teha pakkumine kas ainult suurtele, oma leviga kirjastustele nagu Ekspress Grupp ja Postimees Grupp või mõnele suurele kirjastusele koostöös emma-kumma levitajaga. Kumbki neist hankele pakkumust ei esitanud.

Raamatuhanke esimene tähtaeg oli 28. veebruaril, mida pikendati päev enne lõpptähtaega 20. märtsini. Päev enne 20. märtsi pikendati hanget teistkordselt, siis määratigi viimaseks tärminiks 10. aprill.

Raamatuhanke tingimused pälvisid kirjastajatelt tugevat kriitikat - need olid kokku pandud ilma kirjastajatega eelnevalt konsulteerimata, mistõttu ei pidanud kirjastajad tingimusi pädevateks. Töö käigus ja hilisemalt kirjastajate kriitika peale nendega kooskõlastatult tingimusi pisut küll muudeti, ent suuri muutusi käimasolevasse hankesse teha poleks saanud. Nõnda koostatakse nurjunud hankele uued tingimused, mida juubelitoimkonna juhtrühm arutab neljapäeval, misjärel saadetakse need enne väljakuulutamist veel kooskõlastusringile.

Sari võib plaanitust kallimaks kujuneda

"Ilmselt läheb see riigile pisut kallimaks maksma," tõdeb EV100 juhtrühma liige Tiit Pruuli kommentaaris ERR-ile. "Õnneks oleme leidnud sellele projektile ka esimesed eratoetajad, kes ostavad ära mingi osa tiraažist, nt ettevõtja Raivo Vare on lubanud osta ära "Eesti hariduse" teatud arvu eksemplare ja kingib need Eesti raamatukogudele, ettevõtja Jüri Käo on lubanud ära osta raamatu "Eesti majandus ja tööstus" teatud arvu eksemplare, et kinkida need Eesti raamatukogudele."

Sponsoreid otsitakse projektile ka edasi ning Pruuli usub endiselt, et see sari ilmub kindlasti, ka juhul, kui uus hange nurjuma peaks.

"Mina olen endiselt kindel, et see raamatusari võiks väärikal kujul ilmuda. Me olime tõenäoliselt oma esimestes rahalistes kalkulatsioonides liiga optimistlikud, ei arvestanud kirjastuste tootlusootustega," näeb ta peamist vääratust seal.

EV100 raamatusarja 44 raamatut peaksid ilmuma järgmise, Eesti Vabariigi juubeliaasta jooksul. Kuivõrd tähtaeg läheneb, ent sarja tootjat ja levitajat veel pole, usub Pruuli, et see võiks olla kompromissikoht.

"Juubeliperiood kestab eelolevast pühapäevast 2020. aasta Tartu rahu aastapäevani, raamatud peavad ilmuma selle aja jooksul. Üks ajagraafik oli 2018. aasta jooksul, kuid tõenäoliselt on võimalik seda graafikut pisut ka muuta ja see on tõenäoliselt üks punkt, mida me uues hankes leevendame, vähemalt minu ettepanek on selline."

Millal uus hange välja kuulutatakse, sõltub juba bürokraatliku protsessi kiirusest - kõik ametkonnad peavad tingimused enne heaks kiitma.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: