Savisaar pääses esialgu kohtu alla andmisest

{{1492079340000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Harju maakohus andis neljapäeval oma määrusega Tallinna linnajuhid, Keskerakonna ja viis ettevõtjat kohtu alla, samas ei antud seni kohtu alla Edgar Savisaart, kellele on määratud terviseekspertiis .

Kohtumäärusega ametist kõrvaldatud Tallinna linnapead Edgar Savisaart kohtu alla ei antud, kuna tema osas tuleb esmalt kontrollida, kas esineb alus menetluse lõpetamiseks või mitte, ütles kohtu pressiesindaja Krista Tamm ERR-ile.

11. aprillil määras kohus selle väljaselgitamiseks talle kohtuarstliku komisjoniekspertiisi. Eesti Kohtuekspertiisi Instituut peab kohut teavitama orienteeruvast ekspertiisiakti valmimise ajast esimesel võimalusel. Kohus võtab Savisaare kohtu alla andmise võimalikkuse üle seisukoha pärast eksperdiarvamuse saamist.

Savisaar sotsiaalmeedias: kas pean kodus olema, kuigi pole voodihaige?

Savisaar postitas neljapäeva õhtul sotsiaalmeediasse, et üks vana sõber kurjustas temaga sellepärast, kuna oli ühe Lasnamäe lasteaia sünnipäeval.

"Prokuratuur saavat selle alusel öelda, et pole ma nii haige midagi. Muidugi on mul vaja positiivseid elamusi. Kui neid ei tule, siis võivad mu päevad lõppeda veel enne kohtusaali jõudmist. Minu positiivne emotsioon on kohtumised inimestega!," kirjutas Savisaar.

Savisaar lisas, et peaks paari nädala pärast olema külalisena ühe sõbra pulmas. "Kas pean koju jääma, kuigi ma ei ole voodihaige?," küsis Savisaar. "Aga mul on ka üks teine näide. Paar aastat tagasi olin Tallinnas oma sõbra Eino Baskini matustel. Päev hiljem viidi mind Tartu haiglasse ja siis jäin kuuks ajaks koomasse. Ilma mingi ekspertiisita."

Kofkini, Tuulbergi ja Tederi kaitsjate toatlus jäi rahuldamata

Kohus ei rahuldanud Alexander Kofkini, Aivar Tuulbergi ja Hillar Tederi kaitsjate taotlust süüdistusakti tagastamiseks prokuratuurile. Kohus leidis, et süüdistusakti tagastamiseks puudub alus ja see vastab kriminaalmenetluse seadustikus sätestatud nõuetele.

Samuti ei rahuldanud kohus Alexander Kofkini kaitsja taotlust tema kaitsealuse suhtes menetluse lõpetamiseks ja Edgar Savisaare kaitsja taotlust tema kaitsealuse suhtes menetluse osaliseks lõpetamiseks seoses mõistliku menetlusaja möödumisega.

Kohus leidis, et kriminaalmenetluse seadustik võimaldab kaitsjate nimetatud alusel sõnaselgelt menetluse lõpetada üksnes kohtuistungil kohtuliku arutamise ajal. Praeguses menetlusstaadiumis ei saa kohus seaduse järgi võtta vastu otsust menetluse lõpetamiseks seoses menetluse mõistliku aja möödumisega.

Samuti ei rahuldanud kohus Aivar Tuulbergi kaitsja taotlusi menetluse lõpetamiseks tema kaitsealuse suhtes ausa ja õiglase menetluse põhimõtete rikkumise tõttu ning algatada põhiseaduslikkuse järelevalve menetlus. Kaitsja viitas taotluses kriminaalasja materjalide meediasse lekkimisele.

Kohus leidis, et tänapäevasel digiajastul ei saagi kunagi täielikult garanteerida materjalide mittelekkimist avalikkuse ette. Taolise lekke tõenäosus on suurem paljude süüdistatavatega ja materjalilt mahukates kriminaalasjades, kus materjale on paljudele inimestele seaduse nõudeid järgides tutvustatud digikoopiate andmisega.

Kui kriminaalmenetluse saaks kohe lõpetada põhjendusega, et tõendid on lekkinud avalikkusele, hakataks kohtumenetlusest pääsemiseks materjale lekitama pidevalt. Kohtu hinnangul ei ole praegu mingit alust arvata, et ühiskonnaliikmetele näib, et tänu kriminaalasja materjalide lekkimisele ajakirjandusse saab kohtupidamine olema ebaõiglane või ebaaus.

Prokurör loodab kohtus Savisaare süüasja plaanipärast algust

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus avaldas lootust, et Savisaare süüasja kõik osapooled teevad endast kõik kohtuprotsessi plaanipärase alguse nimel.

„Kriminaalasja kohtuliku arutamise avaistung on planeeritud 12. juunile, kuid see sõltub jätkuvalt Edgar Savisaarele kohtu poolt määratud kohtuarstliku komisjoniekspertiisi valmimise ajast,“ sõnas riiklikku süüdistust kohtus esindav Evestus BNS-i teatel.

Tema sõnul kinnitas neljapäevane kohtumäärus, et süüdistusakt vastab kriminaalmenetluse seadustikus sätestatud nõuetele.

"Kõnealuse kriminaalasja prokurörina loodan, et asjassepuutuvad isikud teevad kõik endast oleneva ning me saame kriminaalasja kohtuliku arutamisega plaani järgi alustada,“ lisas prokurör.

Riigiprokuratuur on esitanud süüdistused korruptsioonikuritegudes kohtumäärusega ametist kõrvaldatud Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele, volikogu esimehele Kalev Kallole, endisele linnavalitsuse nõunikule Priit Kutserile, MTÜ-le Eesti Keskerakond ning viiele ettevõtjale: Alexander Kofkinile, Vello Kunmanile, Villu Reiljanile, Hillar Tederile ja Aivar Tuulbergile.

Kriminaalasja kohtuliku arutamise avaistung on planeeritud 12. juunile. Kohtuistung on avalik.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: