Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Edgar Savisaar läheb ikkagi kohtu alla

Edgar Savisaar tähistas hiljuti oma 67. sünnipäeva.
Edgar Savisaar tähistas hiljuti oma 67. sünnipäeva. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti kohtuekspertiisi instituudi ekspertkomisjoni hinnangul on Edgar Savisaar vaatamata oma tervislikule seisundile võimeline osalema kohtuistungil ning süüdimõistmise korral ka karistust kandma. Kohus Savisaare üle algab 12. juunil.

Esmaspäeval kohtule edastatud ekspertiisiaktist nähtub, et Savisaare kaitsja taotluse rahuldamiseks puudub alus, teatas Harju maakohus.

Ekspertkomisjoni hinnangul on Keskerakonna endine esimees ja Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Savisaar võimeline osalema kohtuistungil ja süüdimõistmise korral ka karistust kandma.

Ekspertide hinnangul peab Savisaarele olema kohtuistungil viibimise ajaks tagatud kohene arstiabi, sh arsti kaasamine kohtuistungile, samuti peab tema ülekuulamine kohtuistungil toimuma lühikeste ajaperioodidena.

Savisaare kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääs esitas taotluse kriminaalasja lõpetamiseks 21. märtsil toimunud eelistungil.

Kaitsja esitas ühtlasi kohtule Savisaare terviseandmed ja nelja arsti antud hinnangud. Kohus leidis, et kuigi spetsialistid on esitanud seisukohti, et kohtumenetlusega võivad kaasneda Savisaare tervisele suured riskid, on osa hinnangutest tõenäolised.

Kohtule aga ei piisa menetluse lõpetamise otsustamiseks pelgalt oletusest, et kohtumenetlus võib parandamatult haigestunud süüdistatava jaoks kaasa tuua kõrgeid terviseriske. On ilmne, et kohtumenetluse käigus võib süüdistatava tervislik seisund muutuda, kuna see on stressirohke ja väsitav. See ei tähenda aga automaatselt, et süüdistatav ei ole võimeline kohtumenetluses osalema.

Seega määras kohus 11. aprillil komisjonilise ekspertiisi. Kohus nõustus kaitsja taotletud kolmest ekspertidele esitatavast küsimusest kahega. Kaitsja soovis küsida lisaks ka seda, kuidas võib pikaajalises kohtumenetluses osalemine, sealhulgas enda aktiivne kaitsmine kohtuistungitel mõjutada Savisaare terviseseisundit. Kohus ei pidanud nimetatud küsimust asjakohaseks, kuivõrd see eeldab ekspertidelt oletuslikku vastust.

Kohus jättis tänase määrusega rahuldamata Edgar Savisaare kaitsja teisegi taotluse – lõpetada kriminaalmenetlus seoses mõistliku menetlusaja möödumisega.

Kohus viitas selles osas kriminaalmenetluse seadustikus kasutatud sõnastusele, mis võimaldab vastaval alusel kriminaalmenetluse lõpetada üksnes kohtuistungil kohtuliku arutamise ajal, aga mitte eelistungil.

Riigiprokuratuur on esitanud Savisaarele süüdistuse korduvas suures ulatuses altkäemaksuga nõustumises ja vastuvõtmises, suures ulatuses toime pandud rahapesus, suures ulatuses ja korduvalt toime pandud omastamises ning suures ulatuses erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises.

Samas kriminaalasjas on süüdistus esitatud ka Alexander Kofkinile, Vello Kunmanile, Villu Reiljanile, Hillar Tederile, Kalev Kallole, Aivar Tuulbergile, Priit Kutserile ja MTÜ-le Eesti Keskerakond. Teised süüdistatavad anti kohtu alla aprillis.

Kohtuistung algab Harju maakohtus 12. juunil.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: