Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EKRE toetus langes, Keskerakond kaotas venekeelseid valijaid

Kuu varasemaga võrreldes langes enim toetus EKRE-le, samas kaotab Keskerakond toetust venekeelsete valijate seas, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest 1003 vastajaga küsitlusest.

Mai lõpus-juuni alguses läbi viidud küsitluses toetas EKRE-t 10 protsenti vastanutest, mis on nelja protsendipunkti võrra vähem kui kuu varem. Ühtlasi langes EKRE tahapoole Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast, keda toetas 11 protsenti.

Kui Keskerakond on varem olnud pikalt erakondade populaarsusedetabeli ainuliider, siis värskes küsitluses tuleb neil seda kohta jagada koos Reformierakonnaga. Mõlemat erakonda toetas 26 protsenti vastanutest. Reformierakonna jaoks on tegu kõrgeima toetusega pärast nende valitsusest väljakukkumist mullu novembris.

Keskerakonna puhul on oluline tendents nende toetuse kahanemine venekeelsete valijate seas. Kui aprillis toetas venekeelsetest valijatest Keskerakonda 83 protsenti, mais 79 protsenti, siis värskes uuringus oli see näitaja langenud 68 protsendile. Üldtoetusnumbrit aitas kuu varasemaga samal tasemel hoida toetuse kasv eestlastest valijate seas.

Vabaerakonda toetas kaheksa protsenti, mis on täpselt sama tase kui kuu varem.

Erakonna esimeest vahetanud Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) toetus kerkis valimiskünnist ületavale kuuele protsendile. Eelmises küsitluses oli nende toetus neli protsenti.

Parlamendivälistest erakondadest kogusid Rohelised kolm protsenti toetust.

 

Kui maikuus kasvas opositsioonierakondade summaarne toetus viie protsendipunkti võrra suuremaks kui valitsuskoalitsioonil, siis nüüdseks on toetus sisuliselt võrdsustunud. Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja IRL-i summaarne toetus oli 43 protsenti, opositsiooni jäävate Reformierakonna, EKRE ja Vabaerakonna kogutoetus oli 44 protsenti.

Turu-uuringute AS küsitles 25. maist 6. juunini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel 1003 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende inimeste arvamused, kes omasid poliitilist eelistust, mis muudab valimistulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. Erakondlikku eelistust mitte-väljendanud vastajate osakaal oli 33 protsenti. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

ERR.ee veebisaates kommenteeris tulemusi uudistejuht Urmet Kook ja veebiuudiste peatoimetaja Anvar Samost:

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: