Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stoltenberg: NATO pataljonid idatiival on tegutsemisvalmis

{{1498753920000 | amCalendar}}
NATO peasekretär Jens Stoltenberg.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Autor/allikas: John Thys/AFP/Scanpix

Baltimaadesse ja Poola paigutatud liitlasvägede pataljonid on tegutsemisvalmis, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg neljapäeval alliansi kaitseministrite kohtumisel.

"Nagu võisin ise paari päeva eest veenduda, meie tugevdatud ettenihutatud kohalolek on nüüd Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas täielikult tegutsemisvalmis," ütles Stoltenberg Brüsselis NATO peakorteris pressikonverentsil.

Samuti on tema sõnul tööd alustanud pataljone juhtiv peakorter Poolas. "See saadab igale võimalikule agressorile selge sõnumi: me oleme kindlameelsed, me oleme ühtsed, me oleme NATO," sõnas Stoltenberg. 

"Me oleme edasi arendamas ka oma kohalolekut Musta mere piirkonnas. Varem sel nädalal alustas NATO sõjalise asutusena tööd Rumeenias asuv rahvusvahelise kagutiiva brigaadi peakorter," ütles Stoltenberg. "Brigaad korraldab õppusi ja Briti lennukid turvavad piirkonna taevast," lisas ta.

Järgmine NATO tippkohtumine toimub 2018. aastal Brüsselis

Stoltenberg teatas, et NATO riikide juhid peavad oma järgmise tippkohtumise 2018. aastal Brüsselis.

"Ma ootan, et 2018. aasta tippkohtumine leiab aset järgmisel suvel siin Brüsselis," lausus Stoltenberg pärast kaitseministrite kohtumist NATO peakorteris.

Stoltenberg ei nimetanud mingeid konkreetseid kuupäevi, ent kui temalt küsiti, kas see võiks olla juulis, naljatas endine Norra peaminister, et "juulit peetakse suveks".

"Me töötame kuupäevade kallal ning ametlik otsus on veel langetamata," lisas ta.

NATO korraldab tippkohtumisi tavaliselt iga kahe aasta tagant - 2012. aastal peeti see Chicagos, 2014. aastal Walesis ja 2016. aastal Varssavis, kuid sellele järgneva otsustasid liidrid tuua tänavu maiks Brüsselisse, et tähistada USA juhitava alliansi uue kõrgtehnoloogilise peakorteri valmimist.

Stoltenberg kiitis NATO-EL-i koostööd küberkaitse alal

NATO peasekretär kiitis hoogustunud koostööd Euroopa Liiduga, tõstes esile küberkaitse alal saavutatut.

"Lõuna ajal liitusid meiega EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini ning Soome ja Rootsi kaitseministrid. Esitlesin ministritele NATO-EL-i koostööd käsitlevat eduaruannet, mille koostasime kahasse EL-i välispoliitikajuhiga," ütles Stoltenberg pressikonverentsil.

Tema sõnul on kahe organisatsiooni koostöö osutunud eriti kasulikuks küberkaitse alal. "NATO ja EL-i küberkaitse kiirreageerimismeeskonnad saavad jagada nüüd infot ja hoiatusi reaalajas," lausus ta.

Norra ekspeaministri sõnul tegid nad seda nädala alguses globaalse lunavararünnaku ajal. "Täna leppisime kokku otsida võimalusi oma koostöö edasiseks laiendamiseks, muuhulgas terrorismivastases võitluses," ütles Stoltenberg.

Stoltenberg allkirjastas 2016. aasta juulis NATO Varssavi tippkohtumisel koos Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ühisdeklaratsiooni NATO-EL-i koostööst.

Mattis: liitlasvägede pataljonid idatiival on märk ühtsest NATO-st

Mitmerahvuseliste NATO pataljonide paigutamine Baltimaadesse ja Poola on märk tõeliselt ühtsest NATO-st, ütles USA kaitseminister James Mattis ütles neljapäeval Brüsselis.

"Arutasime idast ja lõunast lähtuvaid ohte, mis väljenduvad Venemaa ja terrorismi kujul. Meie rõhuasetus oli tugevasti nende tingimustega kohanemisel," ütles Mattis NATO kaitseministrite kohtumise järel pressikonverentsil.

USA kaitseminister arutas enda sõnul ametivendadega pikalt NATO tugevdatud ettenihutatud kohalolekuga seotud operatsioone. "On üsna virgutav näha noori sõdureid üle kogu NATO alliansi Leedu metsades ja mujal piirkonnas harjutamas. Nad näitavad oma kaitseotstarbelisel missioonil tegutsedes selgelt, et me oleme ühtsed," lausus Mattis.

Tema sõnul on NATO ühtne oma ohuhinnangus ning sellele reageerimises. "Riigid on kohanemas sellega, et Venemaa ei ole see partner, keda me 1990. aastatel lootsime tulevikus näha." 

Mattis märkis ära NATO liikmesmaade kaitsekulutuste summaarse tõusu sel aastal. "President Donald Trump taotleb kongressilt Euroopa julgeolekule projekti Euroopa julgestusalgatus (ERI) raames täiendavat 1,4 miljardit dollarit," ütles kaitseminister.

"Teine näide USA pühendumusest NATO-le on hääletustulemus, millega senat kinnitas häältega 100-0 pühendumust NATO artikkel viiele," sõnas ta.

Mattis on enda sõnul kaitseministrite kohtumisel peetud aruteludega väga rahul, sest USA liitlased on näidanud, et nad mõistavad kaitsevõimete arendamise vajadust ning tegelevad aktiivselt lünkade täitmisega.

NATO paigutas 2016. aasta Varssavi tippkohtumise otsuste alusel tänavu Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola umbes tuhandemehelised rahvusvahelised pataljonid. Eestis on pataljoni juhtriik Suurbritannia, Lätis Kanada, Leedus Saksamaa ja Poolas USA.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: