Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pevkur: sisserände piirarv tuleb kaotada

{{1499764140000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna esimehe Hanno Pevkuri sõnul tuleks Eesti tööjõupuuduse lahendamiseks tühistada sisserände piirarv. Ka Keskerakond leiab, et kvoodimajandus tuleb ümber vaadata.

"Juba viimased aastad on näha, et see ettevõtjate suur segaja, milleks on tööjõupuudus, vajab lahendust. Üks lahendus tõesti on see, et sisserände piirarv, mis väga pikalt on olnud seotud protsendiga elanike arvust , et see ei tööta," ütles Pevkur "Aktuaalsele kaamerale".

Pevkuri sõnul tuleks paika panna konkreetsed kriteeriumid töötajate sisse toomisel. "Siis oleks võimalik majandus ja ettevõtlust arendada ja majandust ka kasvatada," ütles Pevkur.

"Täna näeme, et tööhõive on väga kõrge ja et siit järgmine samm teha, on vaja need piirangud maha võtta," lisas ta.

Pevkur rääkis, et tööandjate keskliidu ja kaubandus-tööstuskojaga on arutatud erinevate punktisüsteemide sisse viimist. "Põhiiva on selles, et me kontrollime seda, keda me Eesti tööturule lubame," lausus ta.

Pevkur ütles, et tuleks vaadata, millises sektoris kõige suurem tööjõupuudus on ja siis see sektor kvoodi alt vabastada või üldiselt kvoot üldse ära kaotada ja sisse seada haridus- ja palganõuded.

Suur tööjõuprobleem on Pevkuri sõnul IT-sektoris ja seda esineb ka teatud hooajaliste tööde puhul turismi ja hotellinduse valdkonnas ja ka põllumajanduse valdkonnas.

Pevkur näeks ka sektoripõhist palgakriteeriumite kehtestamist.

Keskerakonna seisukoht on sarnane Reformierakonnale - kvoodimajandus täna enam ei toimi ja tuleb teha erisusi neile majandusharudele, kus tööjõupuudus on kõige suurem.

"Ma usun, et valitsus arutab ka seda võimalust, et me saaksime seda kvooti suurendada. Siin tuleb nüüd arutada nii tööandjate kui ka erinevate organisatsioonidega, milline moodus oleks kõige parem - kas selline abstraktne kvoot üldse on mõistlik või me peaksime seda tegema kuidagi elukutsete kaupa," arutles riigikogu majanduskomisjoni liige, keskerakondlane Erki Savisaar "Aktuaalsele kaamerale".

Isamaa ja Res Publica Liit rõhutab, et kvoot on selleks, et mitte ületada Eesti võimet võõrtööjõudu sisse tuua. IRL-i liikme, riigikogu põhiseaduskomisjoni kuuluva Mart Nuti sõnul on tegevusaladest näiteks IT-sektor ning teadlased kvoodi alt välja toodud.

"Kvoodi alla on jäänud kas siis mittekvalifitseeritud tööjõud või osaliselt kvalifitseeritud tööjõud. Sellest tulenevalt oleks riigil vaja kasutada muid meetmeid tööjõupuuduse leevendamiseks, mitte aga tööjõu sissetoomise surendamist," ütles Nutt.

Ta lisas, et kasutada võiks Euroopa Liidu tööjõudu. Sada tuhat Eesti inimest töötab välismaal ja neile tuleks luua tingimused kodumaale naasmiseks.

Vabaerakonnal puudub ühine seisukoht, kuid levinud arvamus on, et piiranguid ei peaks olema kõrge kvalifikatsiooniga või kõrgharidusega töökohtade osas. EKRE toetab vaid kõrgharidusega tööjõu sisselubamist ega poolda kvoodi muutmist. Sotsiaaldemokraadid ei ole sisserände kvoodi küsimust viimasel ajal arutanud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: