Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Siseminister kinnitas sisserände piirarvu töörühma moodustamise

Andres Anvelt viib sisserände piirarvu teema valitsusse lähinädalatel.
Andres Anvelt viib sisserände piirarvu teema valitsusse lähinädalatel. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Siseminister Andres Anvelt allkirjastas reedel käskkirja sisserände piirarvu töörühma moodustamiseks, mis hakkab arutama piirarvuga seotud regulatsiooni muutmise ettepanekuid.

Ministri sõnul on kehtiv sisserände regulatsioon ammu ajale jalgu jäänud. "Ligi terve inimpõlve kehtinud regulatsiooni tuleb muuta läbimõeldult ja kõiki osapooli kaasates. Meil on vaja nutikaid lahendusi, mis arvestaks tööturu vajadusi ja võimaldaks paindlikult muutuvatele oludele reageerida," ütles Anvelt.

Loodavasse töörühma kuuluvad 19 organisatsiooni esindajad ning seda juhib siseministeeriumi kodakondsuse- ja rändepoliitika osakonna juhataja. Töörühm koosneb riigikantselei, haridus- ja teadusministeeriumi, justiitsministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, rahandusministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, politsei- ja piirivalveameti, tööinspektsiooni, Eesti Aiandusliidu, Eesti Ametiühingute Keskliidu, Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja, Eesti Tööandjate Keskliidu, Eesti Töötukassa, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse, MTÜ FinanceEstonia, AS-i Mainor, SA Archimedes ning Teenusmajanduse Koja esindajast.

Töörühm peab esitama oma ettepanekud sisserände regulatsiooni muutmiseks valitsusele hiljemalt 1. detsembril sel aastal.

Tänavu on sisserände piirarvuks 1317 inimest. Esimest korda täitus sisserände piirarv möödunud aasta detsembris.

Sisserände piirarvu täitumisel saavad välisspetsialistid vahelahendusena kasutada lühiajalise töötamise registreerimist. Lühiajalise töötamise registreerimist kasutatakse iga aastaga aina enam. Eestis võib lühiajaliselt ilma elamisloata töötada välismaalane, kes viibib seaduslikult ajutiselt Eestis ja kelle töötamine on enne tööle asumist registreeritud politsei- ja piirivalveametis. Lühiajaliselt on Eestis võimalik töötada kuni üheksa kuud aasta jooksul. Lühiajalise töötamise registreerimist saab tööandja taotleda isiklikult, volitatud esindaja kaudu teeninduses, posti teel või e-posti teel. 

Sisserände piirarvu alla kuuluvad töötamiseks, ettevõtluseks ning välislepingu alusel antavad tähtajalised elamisload. Piirmäär 0,1 protsenti Eesti alalisest elanikkonnast tuleneb välismaalaste seadusest. Piirarvu alla ei kuulu pereränne, õpiränne, sealhulgas teadlased ja õppejõud, samuti info- ja kommunikatsioonitehnoloogia erialal tööle asumine, iduettevõtetes tööle asumine, iduettevõtte asutamine, suurinvestorina tegutsemine ja elamislubade pikendamine. Samuti ei kuulu piirarvu alla Euroopa Liidu kodanikud ja nende perekonnaliikmed, Ameerika Ühendriikide ning Jaapani kodanikud. Seega nemad saavad ka sisserände piirarvu täitumisel Eestisse elama asuda.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: