Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea mõistis hukka uued ÜRO sanktsioonid

{{1502090640000 | amCalendar}}
Foto: AFP/KCNA/Scanpix

Pyongyang mõistab hukka ÜRO julgeolekunõukogu uued sanktsioonid ega pea läbirääkimisi Põhja-Korea tuumarelvade üle, kuniks USA ähvardab Põhja-Koread, teatas riigi meedia esmaspäeval.

Laupäeval heaks kiidetud sanktsioonid on "meie suveräänsuse vägivaldne rikkumine", ütles Pyongyang riikliku uudisteagentuuri KCNA vahendusel.

"Me ei pane meie enesekaitsjalikku tuumaheidutust läbirääkimiste lauale", kuniks Washingtoni ähvardused jätkuvad. Põhja-Korea "ei astu meie tuumajõu tugevdamises iialgi ühtegi sammu tagasi", lisati teates.

Trump ja Moon peavad Pyongyangi kasvavaks otseseks ohuks

USA president Donald Trump ja Lõuna-Korea president Moon Jae-in olid pühapäeval telefonivestluses ühel meelel, et Põhja-Korea osutab endast "ränka ja kasvavat otsest ohtu", teatas Valge Maja.

Telefonikõne toimus päev pärast ÜRO julgeolekunõukogu otsust karmistada Põhja-Koreale kehtivaid sanktsioone.

"Kaks liidrit kinnitasid, et Põhja-Korea kujutab endast ränka ja kasvavat otsest ohtu Ühendriikidele, Lõuna-Koreale, Jaapanile ning enamusele maailma riikidest," öeldi Valge Maja teates esmaspäeval.

Liidrid tervitasid sanktsioonide karmistamist. "Liidrid on täielikult pühendunud kõikide asjassepuutuvate resolutsioonide rakendamisele ning ärgitavad rahvusvahelist kogukonda tegema sama," lisati avalduses.

Julgeolekunõukogu üritab survestada Põhja-Koread hülgama oma tuumaraketiprogrammi ning nõukogu 15 liiget ühehäälselt toetasid Pyongyangi ekspordi osalist keelustamist. Sammuga tahetakse vähendada Põhja-Korea välistulu kolmandiku võrra.

Trump tervitas hääletust ning tänas Venemaad ja Hiinat toetuse eest resolutsioonile, mille kumbki oleks saanud vetoga peatada.

Ühendriigid hakkasid resolutsiooni arutama Põhja-Korea suurima majanduspartneri Hiinaga kuu aja eest, kui Pyongyang katsetas 4. juulil esimest mandritevahelist ballistilist raketti. Sellele järgnes teine katsetus 28. juulil.

Kuigi Põhja-Koreale kehtivaid sanktsioone laiendati, siis resolutsiooniga ei kärbita Põhja-Korea naftaimporti, mis oleks mõjunud riigi majandusele rängalt.

Põhja-Korea väliskaubandusest 90 protsenti on Hiinaga ning Pekingi suhtumine sanktsioonide rakendamisse on määravalt oluline.

USA: parim märk Põhja-Korea kõnelustesoovist on raketikatsetuste peatamine

Parim signaal, mille Põhja-Korea saab anda valmisolekust kõnelusteks, on raketikatsetuste seiskamine, ütles USA välisminister esmaspäeval.

Rex Tillerson andis seni täpseima ülevaate eeltingimustest, mille USA seab kõneluste jätkamiseks Pyongyangiga.

Raketikatsetuste seiskamine on "esimene ja tugevaim signaal", lausus Tillerson.

Samas rõhutas ta, et katsetused peavad olema seiskunud kauem kui mõni päev või nädal. Minister keeldus ütlemast, kui pikalt täpselt katsetusi ei tohi toimuda, kuid lisas, et USA "teab seda, kui näeb seda".

USA-l on Põhja-Koreaga avatud ka "muud suhtlusvahendid" juhuks, kui Põhja-Korea tahab teavitada USA-d kõnelustesoovist, lausus Tillerson, kuid ei täpsustanud, milliseid "suhtlusvahendeid" ta silmas pidas.

Koreade välisministrid kohtusid Manilas

Põhja-Korea välisminister Ri Yong-ho ja Lõuna-Korea välisminister Kang Kyung-wha kohtusid Manilas toimuva Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) aastaürituste kõrvalt, teatas esmaspäeval uudisteagentuur Yonhap.

Yonhapi andmetel tegi Lõuna-Korea välisminister pühapäeval korraldatud pidulikul lõunasöögil Põhja-Korea kolleegile ettepaneku dialoogiks. Põhja-Korea välisminister tõrjus selle märkides, et Souli pakkumises "puudub siirus".

Lõuna-Korea pakkus juulikuus Põhja-Koreale läbirääkimisi vähendamaks pingeid regioonis.

Vene välisminister kohtus Põhja-Korea välisministriga

ene välisminister Sergei Lavrov ärgitas kohtumisel Põhja-Korea välisministri Ri Yong-hoga kõiki Korea poolsaarel olevate pingete osapooli talitsetusele, et vältida vägivalla puhkemist poolsaarel.

Lavrov kohtus Põhja-Korea ametivenna Riga Manilas esmaspäeval Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) ürituste kõrvalt.

"Ministrid vahetasid mõtteid kahepoolsete suhete pakiliste küsimuste üle ja arutasid Kirde-Aasia julgeolekuolukorra tagamise vaatevinklist lähtudes Korea poolsaarel valitsevat olukorda," teatas Vene välisministeerium.

"Lavrov kutsus halvimate stsenaariumite tegelikkuseks saamise vältimiseks kõiki asjasse segatud pooli näitama üles ülimat talitsetust ja asuma poolsaare olukorra lahendamiseks viivitamatult otsima poliitilis-diplomaatilisi lahendusi, sh loobuma tuumarelvast," lisas ministeerium.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: