Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinnas kogunevad EL-i kaitse- ja välisministrid

Ministrite saabumine.
Ministrite saabumine. Autor/allikas: ERR

Eesti Euroopa Liidu eesistumisega seoses on Tallinnas neljapäeval ja reedel Euroopa välis- ja kaitseministrid.

Välisministrite mitteametliku kohtumist juhatab EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini, kohtumise võõrustaja on Eesti välisminister Sven Mikser.

Neljapäeval saab alguse EL-i kaitseministrite mitteametliku kohtumisega, mille lõpus toimub ühislõuna välisministritega, kus arutatakse EL-i kaitsealgatuste elluviimist.

Pärast ühislõunat jätkuval välisministrite mitteametlikul kohtumisel arutavad välisministrid Põhja-Korea küsimust, välisasjade nõukogu töömeetodeid ja Lähis-Ida rahuprotsessi. Koos EL-i kandidaatriikide välisministritega arutletakse radikaliseerumise ja vägivaldse ekstremismi vastase võitluse ja ennetuse üle.

Kohtumise järel toimub välisministri kutsel EL-i ja idapartnerlusriikide välisministrite ühislõuna, kus keskendutakse praktilistele sammudele, kuidas ELi ja idapartnerluse riikide koostöös tugevdada kerksust ELi naabruses, eriti julgeolekukoostöö tugevdamise kaudu, teatas Eesti eesistumise pressiteenistus.

Euroopa Liidu kaitseministrite mitteametlik kohtumisel osalevad ministrid osalevad strateegilisel küberõppusel „EU CYBRID 2017“ ning arutavad Euroopa naabruse julgeolekuväljakutseid. Kaitse- ja välisministrite ühisel töölõunal on arutusel Euroopa Liidu kaitsealgatuste elluviimine.

Ka kaitseministrite mitteametlikku kohtumist juhib Federica Mogherini, kohtumise võõrustajaks on Eesti kaitseminister Jüri Luik.

Luige sõnul on Eestil eesistujana tähtis roll Euroopa Liidu kaitsekoostöö edasiviimisel. "On oluline, et uued Euroopa Liidu kaitsepoliitika initsiatiivid, mille osas loodame otsusteni jõuda juba aasta lõpuks, viiksid liikmesriikide reaalse sõjalise võimekuse kasvamiseni," ütles kaitseminister Luik, kuid lisas, et NATO on jätkuvalt Euroopa kollektiivkaitse tagaja.

"Euroopa Liidu kaitsekoostööga on aga avanenud võimalus tugevdada ka Euroopa panust NATO-sse," lisas Luik.

Strateegiline küberõppus "EU CYBRID 2017" on esimene Euroopa Liidu kaitseministrite küber-lauaõppus, millega soovitakse juhtida tähelepanu küberkaitse olulisusele Euroopa Liidu sõjalistel operatsioonidel. Õppuse eesmärgiks on tuvastada Euroopa Liidu käsutuses olevaid vahendeid juhuks, kui peaks toimuma küberrünnak ELi sõjaliste struktuuride vastu. Õppusel „EU CYBRID 2017“ osaleb vaatlejana ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Kaitseministrite teise töösessiooni teemaks on julgeolekuprobleemid Euroopa naabruses, eeskätt Saheli ja Aafrika Sarve piirkonnas. Ministrid arutavad, kuidas ELil oleks võimalik neid piirkondi erinevate vahenditega tulemuslikumalt toetada. Samuti on kõne all kriisialade kohalike riigiorganite võimekuse tõstmine, mis aitaks kaasa rahule ja stabiilsusele neis piirkondades.

Ühisel töölõunal koos välisministritega arutavad kaitseministrid Euroopa Liidu kaitsealgatuste elluviimist. Liikmesriigid on julgeolekuolukorda arvesse võttes jõudnud otsusele, et Euroopa vajab suuremat koostööd kaitsevaldkonnas, ning töötavad välja alalise struktureeritud kaitsekoostöö (PESCO) tingimusi. PESCO eesmärk on suurendada liikmesriikide sõjalisi võimeid ja nende kättesaadavust.

Ühisel töölõunal on teemaks ka Euroopa Komisjoni algatus asuda toetama Euroopa kaitsetööstust ja kaitsetööstusettevõtete piiriülest koostööd, mille sihiks peab olema uuenduslik ja rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline Euroopa kaitsetööstus. Eesti juhib töögruppi, mis tegeleb fondi põhikirja koostamisega.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: