Iraan peatas lennud Iraagi Kurdistani

{{1506259200000 | amCalendar}}
Foto: Alaa Al-Marjani/Reuters/Scanpix

Iraan peatas Bagdadi palvel lennud Iraagi Kurdistani lennujaamadesse.

"Iraagi valitsuse palvel peatas Iraan lennud Iraagi Kurdistanis asuvatesse lennujaamadesse," vahendas Reuters Iraani julgeolekunõukogu pressiesindaja Keyvan Khosravi sõnul Farsile.

Bagdad esitas sellise palve päev enne Iraagi kurdide iseseisvusreferendumit.

Khosravi lisas, et Iraan sulgeb ka oma õhuruumi Iraagi Kurdistanist tulevatele lendudele.

Kurdistani regioonivalitsuse president Massoud Barzani ütles pühapäeval, et Iraagi kurdid lähevad iseseisvusreferendumiga edasi, kuna partnerlus Bagdadiga on nurjunud.

"Me ei lähe kunagi tagasi Bagdadiga nurjunud partnerluse juurde," ütles Barzani ja lisas, et Iraagist on saanud "teokraatlik, sektantlik riik", mitte demokraatlik riik, milleks see pidi saama pärast Saddam Husseini kukutamist 2003. aastal.

Iraagi peaminister Haider al-Abadi ütles pühapäeval televisioonis tehtud pöördumises, et tema valitsuse hinnangul on esmaspäevane referendum põhiseadusevastane.

Tema sõnul võib hääletamine viia etniliste lõhedeni, mis viib "katastroofiliste ohtudeni".

Iraagi ülemkohus andis selle nädala alguses käsu peatada Kurdistani 25. septembrile kavandatud iseseisvusreferendum, et selgitada välja, kas see oleks vastavuses põhiseadusega.

Eelmise nädala pühapäeval teatas ÜRO peasekretär António Guterres, et iseseisvusreferendum kahjustaks ISIS-elt tagasivallutatud piirkondade ülesehitust ning enam kui kolme miljoni põgeniku naasmist kodudesse.

Bagdad palus välisriikidel lõpetada naftakaubandus Kurdistaniga

Iraagi valitsus kutsus välisriike üles lõpetama toornafta impordimine Kurdistani regioonist ja tegeleda naftakauplemisega vaid Iraagi keskvalitsuse kaudu.

Peaminister Haider al-Abadi valitsuse üleskutse on tõenäoliselt suunatud peamiselt Türgile, mis on Kurdistanis toodetud toornafta transiitriik. Toornafta liigub Kurdistanist Türgi Vahemere rannikule, kust see edasi eksporditakse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: