Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i juristide hinnangul pole komisjonil õigust Nord Stream 2 takistada

Nord Stream 2.
Nord Stream 2. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu nõukogu õigusteenistuse hinnangul on Euroopa Komisjoni argumendid Nord Stream 2 gaasitoru rajamise kohta vigased ning komisjonil ei ole õigust projekti takistada.

Nõukogu analüüsis Euroopa Komisjoni hinnangut, mille kohaselt moonutaks Nord Stream 2 EL-i energiaturge Venemaa kasuks, muutes Ukraina gaasitransiidivõrgu iganenuks, vahendas EUObserver.

Komisjon märkis, et gaasitoru Läänemeres olevat osa peaks reguleerima uus EL-i ja Venemaa kokkulepe, mille üle peaks läbirääkimisi pidama Euroopa Komisjon selleks, et EL-i ja Venemaa seadustega ei tekiks "õigustühisusi ja vastuolusid".

Samuti peaks Nord Stream 2 mereline osa alluma komisjoni sõnul Euroopa Liidu seadustele, mis sunniks Venemaa ettevõtet Gazpromi loobuma oma monopoolsest seisundist gaasitoru kasutamise osas.

EL-i Nõukogu juristide analüüs, mille lekitas uudisteportaal Politico, ütleb aga, et tänu Nord Stream 2 väheneks erinevate vaidluste mõju Euroopa Liidule, näiteks nagu Venemaa-Ukraina gaasisõjad varasematel aastatel.

Samuti märkisid nad, et õigustühisuse ohtu pole, sest Nord Stream 2 merealune osa alluks igal juhul vastavatele rahvusvahelistele seadustele, sealhulgas mereõigusele.

Juristide sõnul pole ka õiguslike režiimide vasturääkivuse ohtu, sest EL-i energiaseadused, mis takistaks Gazpromi monopoli Nord Stream 2 suhtes, ei kehtiks avamere gaasitoru puhul.

"Direktiiv ei kehti Nord Stream 2 gaasitorule," märkis nõukogu õigusteenistus, viidates EL-i nn kolmandale energiapaketile. Teenistus lisas, et komisjonil pole õiguslikke põhjuseid sekkuda ja selle tõttu on tegemist poliitilise otsusega, kas liikmesriigid annavad oma mandaadi torujuhtme rajamiseks.

Samuti märkis teenistus, et EL-i lepingu kohaselt pole EL-il õigust sekkuda liikmesriigi energiatarnijate valikusse.

"Selline liikmesriigi energeetika mõjutamine ei saa toimuda kõnealuse liikmesriigi nõusolekuta," märkisid juristid.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: