Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EKRE katse kooseluseadust tühistada kukkus riigikogus läbi

{{1508217420000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Riigikogu arutas teisipäeval EKRE algatatud kooseluseaduse tühistamise eelnõu ja otsustas selle menetlusest välja hääletada.

Juhtivkomisjon tegi hääletuseks ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Eelnõu menetlusest väljalangemise poolt hääletas 47 saadikut, sellele vastu oli 19. Hääletamata jättis 20 parlamendiliiget.

Kes kuidas hääletas? Interaktiivne graafik näitab riigikogu saali plaani, juhataja koht jääb plaanis ülevale. Kursoriga üle pinkide liikudes näeb saadiku nime ja tema hääletust.

Legend: punane - hääletas vastu; roheline - hääletas poolt; hall - jättis hääletamata; must - puudus. Vaata täisekraanil

Keskerakonna fraktsioon jagunes hääletusel kaheks: enamik neist hääletas eelnõu tagasilükkamise poolt, teine osa jättis hääletamata.

Kümme saadikut IRL-i fraktsioonist hääletasid eelnõu väljalangemise vastu ehk eelnõu edasise menetlemise poolt, erandiks Maire Aunaste, kes hääletas poolt, ja Mart Nutt, kes jättis hääletamata.

Reformierakondlased pooldasid eelnõu tagasilükkamist, ainsana oli selle vastu Igor Gräzin ning neli fraktsiooni liiget jättis hääletamata.

Täielikus üksmeeles hääletasid EKRE ja SDE fraktsioon: sotsiaaldemokraadid toetasid eelnõu tagasilükkamist ja EKRE liikmed olid selle vastu.

Lõviosa vabaerakondlastest jättis hääletamata, tagasilükkamist pooldas Jüri Adams ja selle vastu oli Ain Lutsepp.

Nn aknaalused ehk fraktsiooni mittekuuluvad saadikud Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna hääletasid eelnõu tagasilükkamise poolt. Detailset hääletustulemust vaata siit.

EKRE: kooseluseadust pole vaja

Riigikogu puldis eelnõu kaitsnud EKRE fraktsioonijuht Marti Helme ütles, et kooseluseadus on üks tänuväärne seadus, sest aitab asju selgemaks teha, katalüseerides teatud poliitilisi protsesse Eestis.

"See ei luba inimestel mängida kahepalgelist mängu. Lõpuks tuleb nupule vajutada ja näidata, kes sa oled," selgitas Helme.

EKRE seisukoht on, et samasooliste kooselu ei vaja riiklikku reguleerimist, sest varalisi suhteid saavad inimesed omavahel reguleerida teiste viisidega.

"Kooseluseadus ei ole kunagi olnud seadus, mis annaks õigusi või tegeleks kuidagi mingisuguste inimõigustega. See on ideoloogilise jõustamise projekt, et suruda ühiskonnas riikliku sunnimehhanismiga peale teistsuguseid ja Eesti rahva enamusele vastuvõetamatuid seisukohti," ütles Helme.

EKRE rõhutab, et kooseluseadus on rakendamata ning ei paista, et see saab niipea rakendatud.

"Tõsi, me näeme, kuidas kohtute kaudu üritatakse põhiseadusliku korra nöökimise läbi, siis kohtud üritavad kaaperdada parlamendi rolli ja seda rakendada omal käel. Et sedagi ei saaks lubada juhtuda, on vaja kooseluseadus tühistada. Meie ettepanek parlamendile on halb seadus, mida ei ole kellelegi vaja, tühistada," ütles Helme eelnõu tutvustamisel kõnepuldist.

"Moslemid tõmbavad koti pähe"

Helme sõnul peab erakond ikka ja jälle rääkima, et Eesti on selgelt demograafilises kriisis, et lapsed tulevad mehe ja naise vahelisest kooselust ja et kõige parem kasvukeskkond on stabiilne traditsiooniline perekond.

Kui tahame demograafilisest kriisist välja tulla, peame Helme sõnul ühiselt mõistma, et perekonna institutsiooni on vaja tugevada ja eelisseisundisse seada. 

"Kui me seda institutsiooni lammutame ja võrdsustame mingisuguste teiste kooseluvormidega, mis on rahvastiku seisukohalt mitteproduktiivselt, siis me võime igasuguseid asju vastu võtta, aga lõppeb see asi sellega, et tulevad moslemid ja panevad kõigile sotsiaaldemokraatidest naissaadikutele koti pähe ja ongi kogu lugu," lausus Helme.

Pärast seda sekkus istungit juhatanud riigikogu aseesimees Enn Eesmaa ja kutsus saadikud korrale: "Soovitan tungivalt vägisõnu mitte kasutada, isegi mitte siis, kui vägisi tahaks neid kasutada."

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimehe Liisa Oviiri kinnitusel oli EKRE katse tühistada kooseluseadus ette määratud läbikukkumisele, sest parlamendi enamus austab demokraatliku õigusriigi põhimõtteid.

Oviir: hääletus oli demokraatliku õigusriigi võit

Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni aseesimehe Liisa Oviiri kinnitusel oli EKRE katse tühistada kooseluseadus ette määratud läbikukkumisele, sest parlamendi enamus austab demokraatliku õigusriigi põhimõtteid.

„See oli demokraatliku õigusriigi võit. Õigusriigis ei saa ega tohi juba antud õigusi ära võtta pelgalt maailmavaate või valimiskampaania tõttu,“ märkis Oviir.  „Ühtlasi tõestas  tänane hääletus, et debatil, kuhu  EKRE poliitikud on toonud erinevad hirmud, oletused ja muinaslood, pole ühiskonnas laia kõlapinda.“

„Juba 2011. aastal leidis õiguskantsler Indrek Teder, et  kooskõlas põhiõiguste tagamise põhimõttega tuleb luua vastav õiguslik raamistik. Kooseluseaduse kinnitamine oli tähtis etapp igaühe võrdsete inimõiguste tunnustamise teel. Viimati leidis riigikohus tänavu juunis, et põhiseaduse kohaselt on samasoolistel inimestel samuti õigus perekonnaelu kaitsele,” meenutas Oviir.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: