Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Rahva Muuseumi direktoriks sai Alar Karis

{{1509102720000 | amCalendar}}

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uueks direktoriks saab Tõnis Lukase asemel praegu riigikontrolörina töötav Alar Karis, otsustas valikukomisjon reedel.

Alar Karis on ERR-ile öelnud, et tema üheks prioriteediks on teadustööle rõhumine, koostöö teiste muuseumide ja teadusasutustega ning rahvusvahelise dimensiooni arendamine muuseumis. Karis on avaldanud ka arvamust, et muuta võiks ERM-i õiguslikku staatust ehk riigimuuseumist avalik-õiguslikuks.

ERM-ile uut juhti valiva komisjon esimees, kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene ütles ajakirjanikele, et arutelu oli pikk. "Mõlemad kandidaadid andsid oma plaanidest põhjaliku ülevaate. Oli kaks väga tugevat kandidaati, valik ei sündinud kergelt," märkis Nõgene.

Komisjoni otsusus konsensuslik. "Kuigi Eesti Rahva Muuseumi senine juht Tõnis Lukas on teinud head tööd,ja teda tuleb tunnustada, siis otsustavaks sai Karise kaugeleulatuv visioon," põhjendas Nõgene valikut. "Ka Lukasel oli väha hea visioon, aga komisjonil on tänamatu ülesanne teha valik."

Karise ametiaeg riigikontrolli juhina lõpeb tuleva aasta apillis, millal ta ERM-i direktorina alustab sõltub Nõgene sõnul, kuidas ta töölepingu allkirjastava kultuuriministriga kokku lepib. Samuti selgub siis ka tema palga suurus.

Alar Karis on 58-aastane. Tema töö riigikontrolörina lõppeb tuleva aasta aprillis. Varem on olnud Karis nii Tartu Ülikooli kui ka Maaülikooli rektor ja professor, aga töötanud ka teadurina mitmes välisülikoolis. Hariduselt on Karis veterinaar. Ta on abielus Eesti Ajaloomuuseumi direktori Sirje Karisega ning nende peres on kolm last. Karis kuulub Eesti Üliõpilaste Seltsi, kuhu aasta alguseni kuulus ka tema vastaskandidaat Tõnis Lukas.

Pärast valikukomisjoni otsuse teada saamist teatas Tõnis Lukas Facebookis, et tänab kõiki, kes on temaga koos ERM-i armastanud. „Armastan oma tööd ja olen teinud seda kogu rahvale - ja mis mul saab siis olla selle vastu, et üks selle rahva liige, Alar Karis, selle töö vilju nopib.”

Usutluses ERR-ile lisas ta, et ERM-ile uue juhi valimise protsess oli "natuke liiga pime."

ERM-ile uut juhti valivasse komisjoni kuulusid kultuuriministeeriumi poolt kantsler Paavo Nõgene (komisjoni juht), asekantsler Tarvi Sits, muuseuminõunik Mirjam Rääbis, finantsosakonna juhataja Merju Künnapu, Eesti Kunstimuuseumi juhatuse liige Sirje Helme, muuseuminõukogu esimees, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid juhataja Anton Pärn ning riigikogu kultuurikomisjoni esimees Aadu Must. Konkursikomisjoni nõuandvaks hääleõiguseta liikmeks oli ERM-i ametiühingu usaldusisik Ellen Värv.

ERM-i senise juhi Tõnis Lukase ametiaeg lõpeb jaanuari keskel 2018. Uue juhi ametiaeg on viis aastat.

Karise järglase osas riigikontrolöri toolil praegu mingit infot pole. Riigikontrolöri nimetab ametisse ja vabastab ametist presidendi ettepanekul riigikogu. Riigikontrolöri ametiaeg on viis aastat. Pärast riigikontrolli taasloomist 1990. aastal sai riigikontrolöriks Hindrek Meri ning 1998. aastal Juhan Parts. Alates 2003. aastast oli riigikontrolör Mihkel Oviir, kes valiti ametisse tagasi ka 2008. aastal. Alar Karise valis riigikogu ametisse 2013. aasta märtsis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: