Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus peatab turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid alates reede õhtust

{{1509643020000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel, et peatab Eesti ID-kaartide sertifikaadid alates reede, 3. novembri hilisõhtust kell 24.

Valitsus selgitas otsust neljapäeva õhtul erakorralisel pressikonverentsil, millest tegi otseülekande ka portaal ERR.ee ja mis on järelvaadatav artiklile lisatud videost.

"Ma vabandan kõigi meie riigi kodanike ja inimeste ees, kellel pole õnnestunud süsteemi suure koormuse tõttu oma ID-kaardi sertifikaati seni interneti teel uuendada. Ja tänan neid inimesi, kes on kannatlikult oodanud politsei teenindussaalides ja saanud aru, et tegu on erandliku olukorraga," ütles peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Ratas selgitas, et sel nädalal avaldasid Tšehhi teadlased oma uurimuse täies mahus, misjärel ID-kaardi kuritarvitamise risk tõusis kriitilise piirini ehk muutus reaalseks.

"Tänane kabinetiistung kestis üle viie tunni. Selle arutelu tulemusel otsustasime toetada PPA taotlust peatada turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid alates reede öösel kella 24-st. Neid turvariskiga ID-kaarte on ligi 760 000. See oli ainumõeldav otsus, et kaitsta inimeste andmeid. See tähendab küll ebamugavusi, kuid see otsus ei sündinud kergekäeliselt. Aga me peame kaitsma oma inimesi, ettevõtteid ja e-riiki," räkis Ratas.

"Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus kinnitas Ratas, et Eesti e-riigi lugu jätkub ja muutub veel tugevamaks. Vastates küsimusele, millal probleem lahenduse saab, ütles Ratas, et loodab, et lõplik lahendus saabub 31. märtsil 2018. Samas on ta veendunud, et ka juba laupäeval saab olla kindel, et ühtegi identiteedivargust toimunud pole.

Ratas tõdes, et tegemist on suurima riskiga, mis on Eesti ajaloos ID-kaardiga seoses olnud.

Tänasest on liikvel pahavara

Ka Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop kinnitas, et ohuhinnang on muutunud pärast seda, kui Tšehhi teadlaste esmaspäeval avaldatud töö näitas, et ID-kaartide turvanõrkust on seniarvatust lihtsam ära kasutada.

"Meile teadaolevalt on tänasest pakkumisel ka pahavara, et seda nõrkust ära kasutada. Meile teadaolevalt pole seda siiani tehtud ja me ei tea ka, kas see pahavara töötab," sõnas Peterkop ja lisas, et see on teinud ohu realiseerumise reaalseks.

RIA peadirektori sõnul muutus näiteks Slovakkias ID-kaardi lahtimuukimine teatud mõttes suisa rahvusspordiks kui kohalikud häkkerid panid välja autasu siseministri ID-kaardi lahtimuukimise eest. Peterkopi kinnitusel see neil seni teadaolevalt õnnestunud ei ole.

Peterkop ütles, et RIA on jõudnud küll arendada välja mooduse, kuidas turvaveast ümber minna, kuid paraku ei jõudnud ID-kaardi uuendamine kõigi inimesteni enne, kui ohu realiseerumine muutus tõeliseks.

Peterkopi sõnul ei ole ID-kaardi turvarisk ainult Eesti mure, vaid tegemist on globaalse protbleemiga. "Viis, kuidas Eesti on otsustanud probleemi lahendada, on toodud paljudele teistele eeskujuks," lisas ta.

Ta kinnitas ka, et turvariski ärakasutamiseks loodud pahavara pole suunatud konkreetselt Eesti vastu, vaid üldisemalt.

Turvariskiga ID-kaartide sulgemine puudutab 760 000 inimest. Neljapäeva õhtuse seisuga oli õnnestunud ID-kaartide sertifikaate kauguuendada või teha seda PPA büroodes ligi 40 000 inimesel.

Nädalavahetusel antakse erisus 35000 inimesele

Kuid selleks, et tagada e-riigi toimimine, saavad 3.-5. novembrini sertifikaate kauguuendada ainult inimesed, kes peavad kasutama ID-kaarti oma töös eriti aktiivselt.

"Neid inimesi on umbes 35 000. Nende hulgas on arstid, riigi õigusvaldkonna töötajad ning perekonnaseisutoiminguid tegeva inimesed, keda teenindatakse ka PPA teenindusbüroos eelisjärjekorras," sõnas peaminister.

Küsimusele, kuidas need 35 000 inimest välja valitakse ja kuidas neid nende eelisseisust teavitatakse, selgitas PPA peadirektor Elmar Vaher, et seda tehakse otseteavituse teel.

"Me oleme suhelnud erinevate valdkondade IT-töötajatega, et luua näiteks meditsiinis neile arstidele võimalused, kes on tööl nädalavahetusel. Võtsime ette sihtgrupi, kes viimase kolme kuu jooksul on vähemalt 100 korda kasutanud ID-kaardi põhiseid e-toiminguid. Nende hulgas on aga palju ka neid, kes juba on oma kaardi sertifikaadid ära uuendanud."

Pärast seda saab sertifikaate kauguuendada 31. märtsini 2018. Kõik inimesed, kelle jaoks on ID-kaardi uuendamine hädavajalik, saavad minna ID-kaarti uuendama PPA teenindustesse.

Peaminister Jüri Ratas kommenteeris probleemi ka intervjuus "Aktuaalsele kaamerale": 

 

Toimetaja: Merili Nael, Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: