Saksa parteijuhid arutavad Steinmeieri juures valitsuse moodustamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier.
Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier kohtub neljapäeval liidukantsler Angela Merkeli, viimase Baierimaa liitlase Horst Seehoferi ja sotsiaaldemokraatide juhi Martin Schulziga, et arutada püüdlusi moodustada stabiilne valitsuskoalitsioon.

Merkeli katse panna pärast septembrikuiseid valimisi kokku koalitsioon oma Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liidust (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarparteist Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) ning Vabast Demokraatlikust Parteist (FDP) ja rohelistest (Bündnis 90/Die Grünen) nurjus 19. novembril, kui FDP liider Christian Lindner kõnelustelt lahkumisest teatas.

Sotsiaaldemokraadid (SPD) kinnitas vahetult pärast septembrivalimisi, et ei lähe Merkeliga uude nn suurde koalitsiooni, vaid jääb opositsiooni. Pärast nn Jamaica koalitsiooni* moodustamise läbikukkumist on aga sotsiaaldemokraadid asunud oma seisukohta tasapisi muutma. Ilmselt on üheks oluliseks mõjutajaks ka president Steinmeier ise, kes on sotsiaaldemokraatide eksjuht ja kes on korduvalt sarnaselt Merkelile rõhutanud, et nii Saksamaa kui ka kogu Euroopa vajavad kiiremas korras stabiilset valitsust.

Sotsiaaldemokraatide esimees Schulz teataski 24. novembril, et on kõnelusteks valmis. Suure koalitsiooni loomist toetab ka Baieri konservatiivide juht Seehofer, kes ütles 26. novembril ajalehele Bild am Sonntag, et konservatiivide ja SPD liit on Saksamaa jaoks parim variant. "Igal juhul parem kui "Jamaica", uued valimised või vähemusvalitsus," nentis ta.

Paremäärmusluses süüdistatud Saksa protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD), kellega ükski teine partei pole valmis valitsuse moodustamiseks koostööd tegema, näeb Merkeli raskustes uut valitsust moodustada tõestust enda mõju kasvust. AfD võimalusi potentsiaalsetel uutel valimistel hindavad erinevad uuringud erinevalt, kuid analüütikud on märkinud, et ainus partei, kes segase olukorra jätkumisest võiks võita, on just AfD.

Juhul, kui Merkel moodustab sotsiaaldemokraatidega uuesti suure koalitsiooni, jääks kolmandale kohale jõudmise korral AfD-le ka Bundestagi juhtiva opositsioonierakonna roll, mis Saksamaa parlamendi tavasid arvestades on vägagi auväärne roll ning selline areng oleks nii Saksamaa poliitika kui ka ühiskonna jaoks märgiliseks sündmuseks.

Suutlikkus valitsuskoalitsioon moodustada on otseselt seotud ka kolme erakonna juhi maine ja edasise karjääri jätkumisega. Lisaks Merkelile on raskes olukorras ka rekordiliselt halva valimistulemuse saanud SPD juht Schulz ning Seehofer. Viimasele on tema enda partei ridadest kerkinud esile mitu tõsiseltvõetavat rivaali ning järgmisel aastal toimuvad Baieri liidumaal kohalikud valimised, kus CSU eesmärgiks on senise absoluutse enamuse tagamine, kuid AfD esilekerkimise järel võib see ülesanne tavapärasest rohkem pingutusi nõuda.

* Nime sai potentsiaalne valitsusliit Jamaica lipuvärvide järgi, mis langesid kokku nelja partei omadega: must (kristlikud CDU ja CSU), kollane (liberaalne FDP) ja roheline (rohelised).

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: