Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Netanyahu: Jeruusalemma tunnustamine muudab "rahu võimalikuks"

{{1512983940000 | amCalendar}}
Foto: REUTERS/SCANPIX

Jeruusalemma tunnustamine Iisraeli pealinnana muudab rahu võimalikuks, ütles esmaspäeval Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu.

Netanyahu ütles Brüsselis enne kohtumist Euroopa Liidu liikmesmaade välisministritega, et USA presidendi Donald Trumpi samm muudab rahu võimalikuks, sest "rahu tuuma tunnustamine on rahu nurgakivi".

Netanyahu lisas, et president Trump pani oma otsuses vaid "faktid lauale, tunnistades, et Jeruusalemm on olnud Iisraeli pealinn 70 aastat ja juutide pealinn 3000 aastat".

"Rahu põhineb reaalsusel," rõhutas juudiriigi peaminister.

Euroopa Liidu välispoliitika juht Federica Mogherini, kes on koos paljude teiste EL-i liidritega tauninud USA otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, kordas esmaspäeval enne kohtumist Netanyahuga, et Iisraeli-Palestiina konflikti ainsaks realistlikuks lahenduseks jääb endiselt kahe riigi lahendus, kus Jeruusalemm on mõlema riigi pealinn.

Netanyahu viitas uuele USA rahualgatusele kui võimalikule lahendusteele.

"Praegu on käimas jõupingutused uue rahualgatuse esitamiseks Ameerika administratsiooni poolt. Ma arvan, et peaksime andma rahule võimaluse."

Trumpi väimees ja nõunik Jared Kushner teeb väikese meeskonnaga tööd uue Ühendriikide ettepaneku väljatöötamiseks, kuid selle protsessi edusammude osas ei ole seni selgust.

Netanyahu: Iisrael on Euroopas ära hoidnud palju terrorirünnakuid

Iisraeli luureteenistused on ära hoidnud kümneid terrorirünnakuid, paljud neist Euroopa pinnal, ütles Netanyahu esmaspäeval, tõstes esile Iisraeli julgeolekukoostöö tähtsust Euroopa Liiduga.

"Euroopa ja Iisrael on tähtsad partnerid kolmes peamises valdkonnas: julgeolek, õitseng ja rahu," lausus Netanyahu Brüsselis EL-i välisministrite kohtumisele saabudes tehtud pressiavalduses.

Netanyahu sõnul on Iisraeli ja EL-i liikmesmaade luureteenistuste koostöö tulemusena säästetud lugematu arv inimelusid. "Me jätkame seda koostööd osana ühisest võitlusest terrorismiga," sõnas Iisraeli valitsusjuht.

Netanyahu hinnangul on suurim Euroopa ees seisev probleem Lähis-Ida lahingutest haaratud aladelt põgenevate inimeste vool. "Lähis-Ida ohustavad sõjakas sunni- ja šiiaislam, mida kehastavad vastavalt ISIS ja Iraan. Iisrael on tugevaim jõud Lähis-Idas, mis takistab sõjaka islami levikut ning hoiab ära paljude Iisraeliga piirnevate Lähis-Ida alade kokkuvarisemise. Need alad langeksid vastasel juhul sõjakate islamistide võimu alla, kelle tegevuse eest põgenevad miljonid inimesed Euroopasse," lausus ta.

Netanyahu sõnul teeb Iisrael kõike seda mõistagi enda kaitsmiseks. "Aga ma arvan, et seeläbi täidab Iisrael ka Euroopa rahva jaoks väga tähtsat julgeolekufunktsiooni moel, mida alati ei mõisteta, kuid mida Euroopa valitsused on üha rohkem hindamas," ütles ta.

Majandusel peatudes ütles Iisraeli valitsusjuht, et maailm on läbimas revolutsiooni, mille märksõnad on innovatsioon, suurte andmehulkade töötlemine, tehisintellekt, ühenduvus ja internet. "Selle revolutsiooni käigus luuakse tühja koha pealt uusi tööstusharusid," lausus ta.

Iisrael on Netanyahu sõnul kõiges selles maailmas esirinnas. "Partnerlus Iisraeli ja Euroopa Liidu vahel on tähtis mõlemale. Paljud riigid maailmas mõistavad, et Iisrael on innovaatiline riik ja tulevik kuulub innovatsioonile," sõnas ta.

Peaminister rõhutas ka Iisraeli kompetentsi küberjulgeoleku alal.

Mogherini taunis rünnakuid juutide ja Iisraeli vastu

Mogherini taunis esmaspäeval rünnakuid juutide ja Iisraeli vastu ning kutsus taastama Iisraei ja palestiina rahukõnelusi.

"Lubage mul taunida karmimate võimalike sõnadega rünnakuid juutide, Iisraeli riigi ja kodanike vastu kõikjal maailmas, sealhulgas Euroopas," ütles Mogherini Brüsselis EL-i nõukogu hoones Iisraeli peaministrit võõrustades.

Iisraeli peaminister on kritiseerinud Euroopat selle eest, et hukka mõisteti küll Trumpi avaldus, aga mitte rakettide tulistamine Gaza sektorist Iisraeli.

Halvim, mis praegu juhtuda võib, on pingete ja vägivalla kasv Jeruusalemma pühapaikade ümbruses ning Lähis-Idas ja laiemalt, sõnas EL-i välispoliitikajuht.

"Pingete ja vägivalla kasv tooks piirkonnas kaasa plahvatuse ja see oleks kingitus äärmuslastele ja nendele, kes ei ole huvitatud rahust ja rahumeelsest kooseksisteerimisest, vaid on selle vastu," lausus ta.

Mogherini sõnul arutavad EL-i välisministrid hommikusöögil Netanyahuga Lähis-Ida rahuprotsessi, tugevaid ja süvenevaid kahepoolseid suhteid ja olukorda piirkonnas, mille pärast EL on eriti mures.

"Visiit langeb erilisele ajale. Sõprade ja partneritena tahame arutame teineteise huve ja me usume, et on Iisraeli huvides, eriti julgeolekhuvides leida kestlik ja kõikehõlmav lahendus Iisraeli-Palestiina konfliktile," lausus Mogherini.

Sel põhjusel kavatseb EL hoogustada koos Iisraeli ja palestiinlaste, rahvusvaheliste ja piirkondlike partneritega tööd rahuprotsessi taastamise nimel isegi, kui see paistab praegu keeruline, ütles EL-i välispoliitikajuht. "Me peame samasuguse vestluse jaanuaris Palestiina presidendi Abbasiga," sõnas ta.

Mogherini sõnul usub EL, et ainus realistlik lahendus Iisraeli-Palestiina konfliktile saab toetuda kahele riigile 1967. aasta piirides sedasi, et Jeruusalemm oleks mõlema pealinn. "Me jätkame rahvusvahelise konsensuse austamist Jeruusalemma küsimuses seni, kuni püha linna rahvusvaheline staatus lahendatakse osapoolte otsekõnelustel. Me loodame, et mõlemad pooled suudavad läbirääkimiste juurde tagasi pöörduda," lausus Mogherini.

Mogherini avaldas EL-i täit toetust ka Jordaania rollile Jeruusalemma pühapaikade järelevaatajana. "Ma tean, et meie jagatud huvi on hoida Jeruusalemma pühapaikade väärtust ja tähtsust kolme monoteistliku usu jaoks. See on tähtis Jeruusalemmale ja kogu maailmale," sõnas ta Netanyahu poole pöördudes.

Ta märkis ka, et Iisraeli peaministri viimasest visiidist EL-i institutsioonidesse on möödas 22 aastat.

Mogherini: EL püüab aidata taasleida Lähis-Ida rahuprotsessi mootorit

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles esmaspäeval Brüsselis, et EL püüab aidata taasleida Lähis-Ida rahuprotsessi mootorit.

"Pärast USA teadaannet (BNS - Jeruusalemma tunnustamisest Iisraeli pealinnana) näeme vajadust veelgi tugevamale pühendumisele rahule ja kaasatusele partneritega. Püsiv rahu Iisraeli ja palestiinlaste vahel on EL-i prioriteet," ütles Mogherini EL-i välisministrite kohtumisel pressikonverentsil.

Mogherini sõnul tegid EL-i välisministrid ligi kaks tundi kestnud hommikusöögi jooksul Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga viimasele selgeks, et on ühtsed toetuses kahe riigi lahendusele, mille alusel oleks Jeruusalemm mõlema pealinn.

"Me püüame aidata osapooltel taasleida rahuprotsessi mootorit, töötades regionaalsete partnerite ja Lähis-Ida kvartetiga," lausus ta, viidates USA-d, Venemaad, ÜRO-d ja EL-i hõlmavale rahuvahendajate nelikule.

EL-i eesmärk ei ole Mogherini sõnul tekitada uusi formaate Lähis-Ida rahuprotsessi vahendamiseks. "Kvartetti tuleks ehk laiendada Jordaania ja Egiptuse lisamisega. Me kavatseme jätkata oma rolli ettearvatava ja usaldusväärse rahu toetava jõuna." 

Välispoliitikajuhi sõnul ei ole võimalik 2014. aasta aprillis katkenud Iisraeli-Palestiina rahukõnelusi taastada ilma USA osaluseta. "Samas ei tohiks USA-l olla illusioone, et tema osalusest piisab. Vaja läheb rahuprotsessi regionaalset raamistikku ja horisonti. Rääkisin hiljuti Kushneriga, praegu on nende väljatöötamine pehmelt öeldes veel pooleli," sõnas ta USA presidendi Donald Trumpi väimehele Jared Kushnerile viidates, kes vastutab Washingtonis Ühendriikide lähenemise eest Lähis-Ida rahuprotsessile.

EL-il ei ole huvi näha Lähis-Ida rahu vahendamas diskrediteeritud USA valitsust, lausus Mogherini.

Vastates küsimusele Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu prognoosi kohta, et tulevikus tunnustavad Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ka EL-i liikmesmaad, ütles Mogherini, et seda ei juhtu.

Trump teatas eelmisel kolmapäeval otsusest tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja kolida Ühendriikide saatkond Tel Avivist Jeruusalemma. Otsus vallandas moslemiriikides rahutused.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: