X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa riigid kritiseerisid ÜRO JN-is USA otsust Jeruusalemma kohta

{{1512753600000 | amCalendar}}
USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley ja Iisraeli suursaadik ÜRO-s Danny Dannon julgeolekunõukogu kohtumise eel.
USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley ja Iisraeli suursaadik ÜRO-s Danny Dannon julgeolekunõukogu kohtumise eel. Autor/allikas: Stephanie Keith/Getty Images/AFP/Scanpix

ÜRO Julgeolekunõukogu (ÜRO JN) alustas reedel eriistungit seoses USA otsusega tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. Euroopa riigid kritiseerisid USA otsust.

USA presidendi Donald Trump otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ei ole kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega ja ei aita kaasa rahu saavutamisele, ütlesid viis Euroopa riiki reedel nõukogu erakorralisel istungil.

Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Rootsi ütlesid ühisavalduses ka seda, et Ühendriikide samm ei aita kaasa rahuväljavaadetele piirkonnas.

Eriistungi kutsusid kokku kaheksa Julgeolekunõukogu liiget ning USA suunamuutust arutati hääletust korraldamata.

Briti suursaadik ÜRO juures Matthew Rycroft lausus, et Suurbritannia ei toeta Trumpi otsust kolida USA saatkond Tel Avivist Jeruusalemma ja tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, millest USA president kolmapäeval teatas.

"Need otsused ei aita kaasa rahuväljavaadetele regioonis," lausus Rycroft, kutsudes Ühendriikide riigipead esitama üksikasjalikud ettepanekud Iisraeli ja palestiinlaste rahuleppe kohta.

Palestiinlased on reageerinud Trumpi otsusele ulatuslike meeleavaldustega, välja on kuulutatud "raevu päev". USA presidendi otsust ei kiida heaks ka USA liitlased, välja arvatud Iisrael.

Rahvusvahelise õiguse järgi on Ida-Jeruusalemm Iisraeli poolt annekteeritud. Palestiinlased näevad 1967. aastal Iisraeli poolt vallutatud Ida-Jeruusalemmas oma tulevase riigi pealinna, Iisrael aga väidab, et Jeruusalemm tervikuna on nende pealinn.

Lähis-Ida rahuprotsessi ÜRO koordinaator Nikolay Mladenov hoiatas Jeruusalemmast peetud videokõnes vägivalla eskaleerumise eest.

Ühendriikide otsus tõi juba varem kaasa terava reaktsiooni mitme USA liitlase poolt, kes on mures selle mõju pärast piirkonna stabiilsusele ja rahuväljavaadetele Iisraeli ja palestiinlaste vahel.

Küsimusele, mida ÜRO kohtumisest oodata, vastas üks diplomaat kohtumise eel: "Mitte midagi."

Teise sõnul näitab istung USA isolatsiooni selles küsimuses.

Haley ÜRO-s: USA on pühendunud Lähis-Ida rahuprotsessile

USA president Donald Trump on jätkuvalt pühendunud jõupingutustele saavutada Iisraeli-Palestiina rahulepe, ütles reedel Ühendriikide suursaadik ÜRO-s.

"Ma kinnitan teile veelkord, et president ja tema administratsioon on endiselt pühendunud rahuprotsessile," lausus saadik Nikki Haley ÜRO Julgeolekunõukogu eriistungil.

Haley sõnul tähendas asjaolu, et Trump kaks aastakümmet kestnud USA poliitika tagasi pööras, lihtsalt reaalsuse tunnistamist, sest Iisraeli valitsus ja parlament asuvad Jeruusalemmas.

Ühtlasi on Trump Haley sõnul kinnitanud, et tema otsusel ei ole mingit mõju sellele, mida iisraellased ja palestiinlased lõpuks püha linna piiride suhtes otsustavad. Jeruusalemma idaosa näevad oma tulevase pealinnana palestiinlased.

"Ma mõistan nende liikmete muresid, kes selle istungi kokku kutsusid," märkis Haley. "Muutused on rasked."

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: